Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obchody legálně nabízejí drogy

Česko

Jed na krysy nahradí zakázanou látku – a je z ní legálně nabízená droga.

Dostupná i na severní Moravě.

OSTRAVA/ČESKÝ TĚŠÍN Jeden za druhým vznikají v Moravskoslezském kraji obchody, kde se dají legálně koupit drogy. Zakládají je polské společnosti, které změna zákonů vytlačila s podobným podnikáním z Polska. Obchodníci nabízejí třeba sáček s názvem Magic Apple. Prášek má podle expertů účinky podobné pervitinu.

Náhražka marihuany se dá sehnat pod názvem Baka. Činností prodejců se už zabývá policie. Zatím je ale na ně krátká. „Je to nemorální, ale legální,“ krčí rameny elitní ostravský kriminalista.

Polští obchodníci totiž obcházejí zákony. S pomocí chemiků modifikují zavedené drogy. Zamění zákonem zakázané látky za legální. Metamfetamin nahradí například jedem na krysy. Účinek je pak stejný, látka ale může mít podle odborníků mnohem horší účinek na lidský organismus.

Navíc vše prodávají jako speciální sběratelské edice s nápisem, že výrobek není určen k vnitřnímu užití, ale pouze k vystavení na poličku. Tímto doporučením se ovšem zákazníci neřídí. V okolí obchodů se totiž válí řada odhozených prázdných obalů. „Minulý týden jsem si všiml podezřelého obchodu s nápisem Amsterdam shop. Během několika dalších dní se začaly objevovat další. Dnes už jsou ve městě čtyři,“ popsal Mirek Štěrba z Českého Těšína. „V Polsku to poslanci řešili v režimu legislativní nouze. Začaly jim tam umírat děti. Prodej těchto drog vláda zakázala, a tak se obchodníci přesunuli k nám. A u nás se stále nic neděje,“ míní.

Obchod je i ve Stodolní Síť čtrnácti obchodů s názvem Amsterdam shop, z nichž jeden je v Ostravě ve Stodolní ulici, provozuje polská firma Poland Corporation. Kontaktní telefon zvedá česky hovořící žena, více ale sdělit nechce. Na stránkách obchodu se jeho provozovatelé chlubí svou úspěšností a lákají i další zájemce o zřízení pobočky. „Jedná se o netypický druh činnosti, který nevyžaduje velký finanční vklad a přináší vysoký a velmi rychlý zisk,“ tvrdí. Že by prodávali narkotika, odmítají. „Všechny výrobky jsou v České republice legální, testy jsou potvrzeny zkouškami provedenými státní kriminalistickou laboratoří,“ uvádí se na webu společnosti.

Vzorky koupené v podezřelých obchodech už zkoumala Marie Staňková z ostravského Ústavu soudního lékařství. Její rozbory jednoznačně potvrdily, že jde o narkotika. U vzorků, které mají účinek podobný hašiši či marihuaně, našla takzvané syntetické kanabinoidy. „Jde skutečně o jinak neškodné rostliny, do kterých byla uměle přidána syntetická složka. Ta z nich udělala látku, jejíž účinek se dá přirovnat třeba k marihuaně,“ vysvětlila Staňková.

Látky nejsou na seznamu zakázaných chemikálií Látka prodávaná pod názvem Magic Apple se svými účinky podle odborníků řadí mezi pervitin a extázi. Prášek obsahoval mefedron. Jde o legální drogu, známou také jako Meow Meow (Mňau mňau). Zatím není na seznamu kvůli drogám zakázaných látek. Objevit by se tam měla v první polovině roku 2011.

Staňková dodala, že v Polsku se podařilo prodejcům těchto látek podnikání znemožnit díky zpřísnění předpisů. Změnu k lepšímu po novelizaci protidrogového zákona potvrdil i mluvčí polského zdravotnictví Piotr Olechno.

Obchody v Ostravě a v Českém Těšíně se už zabývá česká policie. Činnost podnikatelů monitoruje ostravský Toxi tým. „Provedli jsme už nějaká opatření. Nyní čekáme na výsledky rozborů zajištěných látek,“ řekl jeho šéf Jiří Kopeček. Přiznal ale, že nyní kriminalisté žádné páky na prodejce nemají. „Bez změny zákona to ale nepůjde,“ řekl. Mají nevýhodu: musí totiž reagovat až na to, co vymyslí chemici, kteří pracují pro gangy.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?