Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
28. října 2019 8:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obchody nad 200 metrů čtverečních mají o svátku zavřeno. Za porušení mohou dostat pětimilionovou pokutu

Logo Tesco Bank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Tesco Bank. | foto: Tesco Bank

Praha Lidé v pondělí nenakoupí v obchodech s plochou nad 200 metrů čtverečních. Prodejny budou zavřené kvůli státnímu svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu. Zákaz prodeje ve větších obchodech se týká i dalších šesti státních svátků. O zrušení zákazu letos usilovali senátoři.

Zákon byl poprvé uplatněn 28. října před třemi lety. Prodejny větší než 200 metrů čtverečních nesmí podle něj otevřít také na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12:00. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce, jeho porušení může pokutovat jako správní delikt až pěti miliony korun.

Zákaz se nevztahuje na lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích a také v nemocnicích. Od letošních Vánoc nebude platit ani pro velkoobchody. Zákaz se naproti tomu týká také bazarů, zastaváren a výkupen odpadu.

Obchodníci před přijetím zákona varovali, o práci v prodejnách měl podle nich připravit tisíce lidí. Tvrdili, že řada zaměstnanců chce o svátcích pracovat. Podle odborářů naprostá většina zaměstnanců řetězců volno ve státní svátek vítá.

Velkoobchody budou moci mít o státních svátcích otevřeno podle poslanecké novely zákona o prodejní době, kterou minulý týden ve středu podepsal prezident. Omezení prodeje by se tak velkoobchodů poprvé nemělo týkat o letošních vánočních svátcích. Předkladatelé novely argumentovali hlavně tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování menších prodejen, které mohou mít o svátcích otevřeno.

Zrušit zákon o prodejní době a tím i zavírání obchodů o stanovených svátcích letos navrhl Senát. Sněmovna to ale odmítla, stejně jako to udělala už dřív. V minulosti naproti tomu neschválila návrhy na rozšíření počtu svátků, o nichž mají být obchody zavřené. Zrušení zákona navrhla také skupina senátorů u Ústavního soudu, který ale letos v březnu návrh zamítl. Podle nálezu soudu se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje legitimní cíle.

ČTK
Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

POHLED: Talent, či Padája? Uměl Abraham závodit, nebo byl protežovaný?

Motocyklový závodník Karel Abraham při závodu MotoGP v Brně (17. srpna 2014) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V pátek večer mu přišel e-mail. Otevřel ho, lejstro ve španělštině pomocí internetového překladače přečetl, aby...

Premium

Chybí mi u nás výchova k práci. A vůle nechat lidi dělat, říká Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v kuchyni své restaurace Divinis oceňované opakovaně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chod jeho restaurací už na něm nestojí, může se víc věnovat rodině, vlastnímu vydavatelství i sobě. Udržuje se v...