3. listopadu 2017 15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obec na Prostějovsku vystrašila krvavě rudá voda. Šlo o mořidlo na obilí

Městská kanalizace. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městská kanalizace. (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PROSTĚJOV Krvavě červená voda vytékající z místní kanalizace vyděsila v pátek krátce před polednem obyvatele malé vesnice Jednov na Prostějovsku. Na místo byli povoláni hasiči i policisté a nakonec se zjistilo, že výrazně červené zabarvení vody má na svědomí neopatrný muž, který čistil sud od mořidla na obilí a vodu z něj vylil do kanálu.

Podle odborníků látka není nebezpečná životnímu prostředí. Hasiči už zásah ukončili a voda v obecní kanalizaci by s klesající koncentrací mořidla měla postupně dostat zpět původní barvu.

Mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková řekla, že neznámá látka se v kanalizaci Jednova, který je místní částí obce Suchdol, objevila kolem 11:00. „Hasiči po příjezdu zjistili, že z místní kanalizace vytéká krvavě červená voda bez zápachu a teče celou vesnicí. Velitel zásahu proto na místo povolal hasiče z Prostějova s chemickým kontejnerem a hasiče z Olomouce se speciálním přístrojem, který by pomohl určit, o jakou látku jde,“ uvedla. Na místo byli přivoláni také zástupci obce a pracovníci životního prostředí.

Hasiči z preventivních důvodů uzavřeli místní studánku. Policisté mezitím pátrali po zdroji krvavě červeného zabarvení vody v kanalizaci. „Policisté na místě provedli šetření a zjistili, že jeden z místních občanů vyplachoval vodou tisícilitrový plastový sud, ve kterém se podle jeho výpovědi nacházely asi tři litry mořidla na obilí. Znečištěnou vodu pak vypouštěl do kanálu,“ řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Mořidlo na obilí podle Zajícové není zdraví škodlivé a nepoškodilo ani životní prostředí. „Celou událost si bude ve své kompetenci přebírat a řešit odbor vodního hospodářství městského úřadu v Konici,“ dodala Zajícová.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER LOGISTIKY – VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 44 000 - 52 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz