21. listopadu 2016 15:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Oběšený syn a zmařené vyšetřování? Soud smetl žalobu zoufalé matky proti policii

Matka Aleše A. (na snímku) se kvůli údajně zmařenému vyšetřování jeho smrtí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matka Aleše A. (na snímku) se kvůli údajně zmařenému vyšetřování jeho smrtí... | foto: archiv Simony J.

BRNO Zoufalá matka žalovala ministerstvo vnitra i spravedlnosti kvůli údajně zmařenému vyšetřování smrti jejího syna. Případ dohnala Simona J. až k soudu i kvůli tomu, že sama policie uznala chyby, které následně vedly ke změně metodiky ve vyšetřování na místě činu. Městský soud v Brně přesto její žalobu v pondělí odpoledne smetl ze stolu. Označil ji jako nedůvodnou.

„Moje tvrzení prý nejsou podložená. Jsem naštvaná a hrozně unavená, ale budu bojovat dál,“ řekla serveru Lidovky.cz Simona J. (redakce na její přání neuveřejňuje celé její jméno - pozn. red.) krátce poté, co Městský soud v Brně označil její žalobu za nedůvodnou.

„V daném případě nejsou důvody pro vyhovění žaloby,“ řekla v odůvodnění předsedkyně senátu Ivana Chlupová. Čin podle ní nebyl překvalifikován na vraždu a soudu nepřísluší přehodnocení postupu a závěru policie.

Simona J. se chce proti rozhodnutí soudu odvolat. Je totiž i nadále přesvědčená o tom, že policie zmařila vyšetřování smrti jejího jednatřicetiletého syna Aleše A. které bylo uzavřeno jako sebevražda. Podle Simony J. z Brna si ale na život sám nesáhl.

Kvůli případu, který začal už v květnu roku 2013, zažalovala ministerstvo vnitra coby nadřízený orgán policie i resort spravedlnosti. Matka od státu navíc žádala dvacet milionů jako odškodnění, k čemuž jí vedlo mimo jiné i neetické chování policie.

Pochybnosti v ní ale dodnes budí zejména kroky vyšetřovatelů na místě smrti. Ti podle jejích slov v bytě uklidili, tělo položili na peřinu, provaz nechali spálit. Zoufalá matka žaluje stát i kvůli tomu, že sama policie uznala pochybení a následně dokonce kvůli tomu upravila metodiku chování policistů na místě činu.

„Soudkyně nevzala v potaz ani vyjádření Laubeho(bývalého policejního náměstka Zdeňka),“ řekla Simona J. s odkazem na dopis, v němž jihomoravská policie uznala vlastní chybu. Ta spočívala v nezajištění dostatečného množství kriminalistických stop na místě činu.


Kdyby policie pracovala se všemi stopami, dospěla by podle Simony J. k jinému závěru, než že šlo o sebevraždu. Policistům tak například vyčítá, že mrtvolu syna položili na peřinu, na které s ní manipulovali, dále že neprovedli expertízy nedopalků a provazu, který měl muž omotaný kolem krku.

Různé verze o poloze těla

Nerozumí ani tomu, proč jí byly předloženy tři rozdílné verze o tom, v jaké poloze našli synovo tělo, i tomu, proč se z bytu ztratily jeho osobní věci včetně oblečení. Přímá rodina navíc neměla možnost identifikovat tělo.

Jak informoval serveru Lidovky.cz již dříve, pochybnosti vznášející se nad tři roky starou kauzou sdílel také bývalý elitní kriminalista s téměř čtyřicetiletou praxí, který si z důvodu citlivosti případu nepřál být jmenován (jeho jméno redakce zná). Nad postupem vyšetřovatelů kroutil hlavou. „Takový postup je velmi, velmi neobvyklý,“ zhodnotil pro server Lidovky.cz.

Policie svoji chybu uznává, trvá ale na tom, že jednotlivá pochybení neměla vliv na závěr vyšetřování. „V konkrétním případě byla provedena kontrola, jejímž výsledkem bylo zjištění, že při objasňování této tragické události nebyl dodržován správný postup činnosti policejních orgánů, což ale nemělo vliv na konečný závěr,“ uvedl mluvčí krajské policie Pavel Šváb.

I přes neúspěch se dvojnásobná matka odhodlaně pouští i do dalšího boje. Tentokrát s brněnskou pohřební službou, která spálila tělo jejího mrtvého syna předčasně, aniž by ji o tom informovala. Přesto si účtovala peníze za služby, které vzhledem k jejich pochybení pozbývaly smyslu. Žena nyní žádá odškodnění šest milionů a osobní omluvu. (více o druhé linii kauzy čtěte ZDE)

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE HR MANAŽERA - OBLAST VZDĚLÁVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 42 000 Kč