Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Oběšený syn? Zoufalá matka k soudu posílá i pohřební službu, která tělo spálila bez souhlasu

Matka Aleše A. (na snímku) se kvůli údajně zmařenému vyšetřování jeho smrtí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matka Aleše A. (na snímku) se kvůli údajně zmařenému vyšetřování jeho smrtí... | foto: archiv Simony J.

PRAHA/ BRNO Za necelý týden má začít soud kvůli údajně špatně vedenému vyšetřování smrti jejího syna. Zoufalá matka Simona J. se však odhodlaně pouští i do dalšího boje. Tentokrát s brněnskou pohřební službou, která spálila tělo jejího mrtvého syna předčasně, aniž by ji o tom informovala. Přesto si účtovala peníze za služby, které vzhledem k jejich pochybení pozbývaly smyslu. Žena nyní žádá odškodnění šest milionů a osobní omluvu.

Simona J. je přesvědčená, že policie zmařila vyšetřování smrti jejího syna Aleše A. (redakce zná identitu obou zmiňovaných, na žádost rodiny je ale nezveřejňuje celé - pozn. red.). To bylo uzavřeno jako sebevražda, podle matky si ale na život sám nesáhl. Tímto příběhem, o němž server Lidovky.cz zevrubně informoval v polovině října, žije žena v důchodu už více než tři roky. Za necelý týden jej po dlouhém a marném volání o pomoc začne projednávat soud.

Celý příběh je však mnohem spletitější. Jeho druhá linie se týká pohřební služby, která tělo jednatřicetiletého Aleše A. spálila dříve, než bylo domluveno. Důvodem prý bylo pochybení jedné za zaměstnankyň. Podle Simony J. však nešlo tak úplně o náhodu.

Kvůli tomu, že se nemohla důstojně rozloučit se svým synem i kvůli neetickému a nemorálnímu chování zaměstnanců pohřební služby požaduje osobní omluvu. Kromě toho chce dosáhnout i na finanční odškodnění za nehmotnou újmu ve výši šesti milionů korun. Brání se ochranou osobnostních práv a postmortální ochranou osobnosti.

Případ míří k soudu

Protože snaha o mimosoudní jednání nevyšla, případ projedná přímo soud. Dosud ji totiž nepomohla žádná z institucí, na kterou se v zoufalé situaci obrátila. „Projdeme znovu nároky uplatňované v původní žalobě, případně některé ještě drobně upravíme,“ potvrdila informaci advokátka Markéta Němcová krátce po ukončení mediačního řízení. Žalobu má redakce serveru Lidovky.cz k dispozici.

A o co se v ní matka opírá? „Bylo mi upřeno občanské právo posledního rozloučení se synem na základě nepravdivých informací ze strany pohřební služby i policie (o policejní linii případu čtěte ZDE – pozn. red.), a z tohoto důvodu jsem přesvědčena, že je nutné, aby tyto dvě organizace byly potrestány. Nepřeji totiž nikomu zažít chvíle hrůzy po zjištění, že tělo mého syna bylo urychleně zpopelněno. Nechci, aby se opakovala pochybení tohoto druhu,“ líčí nešťastná matka.

Nerozumí ani tomu, proč nemohla svého syna pohřbít do rakve. Klasický pohřeb ji nebyl umožněn, prý kvůli tomu, že tělo bylo už ve značném stádiu rozkladu a šlo už jen spálit. I to podle matky není pravda. Svém tvrzení dokládá fotodokumentací v policejním spisu.

V pohřební službě tehdy ještě v nevědomosti při objednávce kremace zaplatila zálohu ve výši tisíce korun. Datum kremace bylo stanoveno o týden později. Po čtyřech dnech se do kanceláře ještě dostavila její dcera, aby zaplatila zbytek částky. Pracovnice jí ale sdělila, že tělo jejího bratra již bylo spáleno. Tehdy ještě nevěděla kdy přesně.

Později se ukázalo, že ke zpopelnění došlo šest dní před oznámeným datem. „Dcera byla touto zprávou tak šokovaná, že doplatila zbylou částku a odešla domů,“ vypráví matka. „Doma s jejím manželem pak prohlédli fakturu a zjistili, že nám bylo naúčtováno parte, které jsme neobjednali, dále byly zaúčtované i dny, kdy bylo synovo tělo údajně v chladícím boxu,“ říká rozzlobeně.

Pochybení nebo záměr?

Ještě téhož dne dcera tuto tragickou zprávu zavolala paní Simoně J. „Natolik mně to šokovalo, až jsem omdlela a na několik hodin jsem ztratila hlas,“ líčí chvíle, kvůli kterým skončila v péči psychiatrů.

Ačkoli Simoně J. pohřební služba sdělila, že šlo o pochybení zaměstnankyně, zoufalá matka je přesvědčená o tom, že šlo o záměr. Cílem prý mělo být zlikvidování těla a snaha zamaskovat pravou příčinu jeho smrti. Ihned po zjištění, že tělo bylo spáleno dříve, volala Simona J. policejní vyšetřovatelce, která šetřila synovu smrt. „Ujistila mě, že od policie žádný příkaz nevzešel, den zpopelnění je totiž výhradním právem rodiny,“ uvedla Simona J. „Tvrdila také, že se s nikým ohledně synova těla nehovořila,“ parafrázuje dále výpověď komisařky.

Následně se obrátila přímo i na pohřební službu. Na základě její stížnosti pohřební služba uznala pochybení své zaměstnankyně, o vrácení peněz se ale musela přihlásit sama. „Kdybych se neozvala, finanční částka by zřejmě skončila v jejich kapse,“ rozčiluje se.

Bez finančního zadostiučinění

V emailové zprávě od zástupce pohřební služby ji ještě v tomtéž roce zástupci brněnské pohřební služby ujišťovali, že ji bude doručena omluva a vyplaceno odškodné. Ani jedno se tak ale dosud nestalo.

Pohřební služba nechce celou věc komentovat. „S ohledem na skutečnost, že celé řízení se dotýká skutečností vysoce osobní povahy, nebude se společnost Pohřební a hřbitovní služby města Brna do skončení řízení k věci po obsahové stránce vyjadřovat,“ uvedl advokát pohřební služby Miloš Procházka.

„Společnost si je vědoma toho, že se tímto přístupem zříká možnosti vyjádření k tvrzením paní Simony J., ale zásada, že společnost nikdy nezveřejňuje žádné okolnosti týkající se jejích klientů, má v tomto ohledu vyšší prioritu,“ doplnil na závěr.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?