5. února 2018 12:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při útoku na rodinnou firmu v Horusicích nešlo o peníze, tvrdí oběť

Před táborským soudem stojí Ukrajinci Róbert Simon a Ivan Ivanovskyj, kteří se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před táborským soudem stojí Ukrajinci Róbert Simon a Ivan Ivanovskyj, kteří se... | foto: David Peltán, MAFRA

TÁBOR/PRAHA Jeden z přepadených z rodinné firmy v Horusicích na Táborsku v pondělí u soudu řekl, že útočníci nechtěli primárně peníze. Surové přepadení podniku, které se stalo na podzim roku 2015, si vyžádalo dva lidské životy. Táborský soud případ řeší od loňského listopadu a v pondělí před ním vypovídal jeden z bývalých zaměstnanců společnosti, který byl v době přepadení ve firmě.

Podle policistů za útokem stojí pět Ukrajinců. Po třech kriminalisté pátrají, před soudem stojí jen dva. Při přepadení podle obžaloby útočníci zranili osm lidí, dva z nich zemřeli v nemocnici.

„Kdyby si někdo přišel pro peníze, hned by je chtěl. Oni přitom nejdřív majitele mlátili, přitom on hned říkal, že jim dá peníze. Myslím si, že o peníze vůbec nešlo,“ řekl svědek soudu. Nestál přímo před senátem, prostřednictvím videokonference vypovídal z jiné místnosti v budově, aby se vyhnul kontaktu s obžalovanými. Soudce Petr Černý se jej zeptal, co tedy podle něj bylo motivem k útoku. „To netuším, ale o peníze podle mě nešlo,“ zopakoval muž.

Útočníci ukradli z firmy přibližně 300 000 korun. Podle obhájce jednoho z obžalovaných Petra Novotného však mělo přepadení zištný podtext. „Tím motivem byly peníze,“ uvedl.

Po útoku zemřel majitel firmy a jeho švagr

Útočníci podle žalobců napadli zaměstnance firmy nebo rodinné příslušníky majitele pěstmi a kovovým výfukem. Muži, jenž následně v nemocnici zemřeli, měli poraněné hlavy i hrudníky. Ostatní poškození utrpěli mírnější zranění. Útok nepřežil majitel firmy a jeho švagr.

Před táborským soudem stojí Ukrajinci Róbert Simon a Ivan Ivanovskyj, kteří se podle obžaloby na útoku podíleli. Za dvojnásobnou vraždu jim hrozí až doživotní vězení. Oba přiznávají, že v Horusicích byli, ale chtěli prý jen ukrást peníze. Při výpovědi uvedli, že se na útoku na poškozených nepodíleli a viní z něj zbylé tři cizince. Po nich policie stále pátrá.

Policie případ vyšetřovala několik měsíců a vyslechla šest stovek lidí. Loni v březnu oznámila, že obvinila dva cizince z dvojnásobné vraždy. Skupina cizinců žila v okolí Brna a patrně na firmu na Táborsku dostala od někoho tip.

ČTK