Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obětem šoa se otevřel „Hrdina“

Praha má první domov pro lidi, kteří přežili hrůzy koncentračních táborů. Je jím Hagibor

PRAHA Pražská židovská obec včera slavnostně otevřela nový domov sociální péče, který vybudovala v Praze 10 na Hagiboru. Obývat ho budou především senioři ze židovských obcí z celého Česka, kteří přežili holokaust. Péči by v něm mělo najít šest desítek lidí. Hagibor v překladu z hebrejštiny znamená hrdina.

„Je tu specifická skupina lidí, kteří potřebují šetrný přístup. Nejenže je jim více než 80 let, ale poznali hrůzy koncentračních táborů. Skoro každý z nich má na ruce vytetováno číslo. Přišli o své nejbližší. Traumata si nesou s sebou po celý život,“ řekla při otevření ředitelka domova Elena Jaruševská. Podle ní v domově zatím bydlí asi dvě desítky osob. Další se postupně přistěhují. Peníze na péči chce zařízení získat z dotací, darů i příspěvků od klientů. Provoz a opatrování platí také židovská obec. Základem domova se stala historická budova izraelského chorobince ve Vinohradské ulici, kterou v minulosti využívala vinohradská nemocnice a již obec získala zpět v restituci. Objekt doplňuje nový penzion se 46 byty pro 60 osob. Rekonstrukce a přístavba stály 200 milionů korun. V hlavní budově jsou ambulance a denní stacionář. V něm by se podle ředitelky měly konat také koncerty a další akce.

Ceremoniálu se zúčastnil vrchní zemský rabín Karol Sidon, který na veřeje budovy připevnil mezuzu. Tato malá podlouhlá schránka obsahuje malý svitek pergamenu s pasáží z Tóry. Drobný předmět představuje „strážce dveří Izraele“.

Židovská obec o vybudování domova rozhodla na počátku 90. let minulého století. Roky pak shromažďovala peníze. Základní kámen byl položen před dvěma lety. Výstavbu však zpočátku provázela aféra a pobouření. Podle některých členů židovské obce domov budovala firma, která byla svázána za války s nacisty a stavěla pro ně. Podnik ale poukazoval na to, že je českou společností a součástí nadnárodní skupiny se stal před pár lety.

Historickou budovu postavila začátkem minulého století židovská obec. Domov dnes stojí nedaleko stanice metra Želivského. Z druhé strany s ním bude sousedit Rádio Svobodná Evropa.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: