6. září 2018 18:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Oběťmi havárie vrtulníku v Plzni byli i thajští manažeři na pracovní cestě

Hasiči a záchranáři zasahovali při nehodě malého vrtulníku v Plzni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči a záchranáři zasahovali při nehodě malého vrtulníku v Plzni. | foto: ČTK

PLZEŇ Hasiči už vyprostili vrak havarovaného vrtulníku z haly, na kterou stroj spadl ve středu v průmyslové zóně Borská pole na kraji Plzně. Ve vrtulníku zahynula žena a tři muži - Čech a tři cizinci. Podle deníku Bangkok Post jde o thajské manažery, kteří byli v Evropě na obchodní cestě.

Hasiči nejdřív vrak vyprostili z konstrukce střechy, v níž se částečně zachytil. Na podlaze haly jej pak prohlédli vyšetřovatelé policie a Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), načež vrak hasiči vytáhli z haly a vysokozdvižným vozíkem naložili na nákladní automobil. Převezou ho do hangáru ústavu, kde ho prozkoumají odborníci, uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.

„V průběhu dnešního dopoledne jsme provedli zajištění a zapažení haly, abychom měli jistotu, že nedojde k jejímu poškození při vyprošťování vraku vrtulníku, poté jsme rozřezali vazník (střešní konstrukce), utrhli ho a vrak jsme stáhli na podlahu,“ uvedl Poncar. Při práci se nikdo nezranil, hasiči dodržovali bezpečnostní postupy. „Bylo to podobné jako při vyprošťování vraku auta,“ dodal mluvčí.

Hasiči v hale odebrali vzorky paliva z vrtulníku pro ÚZPLN, který i palivo podrobí testům a rozborům. „Vrak je naložený a pro nás už tady nejspíš činnost nebude,“ uzavřel Poncar.

Při nehodě zemřel jeden Čech a tři cizinci

Nehodu vyšetřuje policie. Podle krajské policejní mluvčí Martiny Korandové zahynul při nehodě dvaatřicetiletý Čech, šestačtyřicetiletá cizinka a další dva cizinci ve věku 57 a 45 let.

Podle neoficiálních informací zahynul ve stroji Robinson R44 Raven majitel plzeňské firmy Workpress Aviation. Podle Bangkok Post přišel o život mimo jiné předseda thajské obchodní komory (Thai Subcon) Čanatip Suračajsitikul, který byl v čele 14členné obchodní delegace na služební cestě do Německa a Česka. Thajští byznysmeni hledali v Česku investory do thajské výroby leteckého a zdravotnického vybavení.

Střecha jedné z okolních hal, kterou poškodila vrtule padajícího vrtulníku.
Při nehodě vrtulníku zemřeli čtyři lidé, tři muži a jedna žena. Podle policie...

„Kriminalisté spolu s pracovníky Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod zjišťují dnes veškeré okolnosti, jsou na místě, provádějí se výslechy svědků, vyhodnocují zajištěné stopy. Jsou nařízeny znalecké posudky a soudní pitvy,“ řekla ve čtvrtek ráno Korandová.

Příčina havárie se vyšetřuje

Zástupce ředitele ÚZPLN Josef Bejdák uvedl, že odborníci ústavu podrobnému zkoumání podrobí všechny části vrtulníku, prověří způsobilost a kvalifikaci pilota a prováděný pravidelný servis vrtulníku. Vyšetřování, které odpoví na otázku, zda nehodu zavinila technická příčina nebo lidská chyba, by chtěli vyšetřovatelé uzavřít zhruba do konce roku.

Jde o jedno z nejtragičtějších leteckých neštěstí od vzniku České republiky, se čtyřmi oběťmi byla další dvě, a to v letech 1997 a 1998. Dosud nejtragičtější byla nehoda vrtulníku, při níž zahynulo v roce 2004 při cvičení u Náměšti nad Oslavou šest britských vojáků. Letos podle ředitele ÚZPLN Pavla Štrůbla zemřelo v Česku při leteckých nehodách včetně plzeňské události devět lidí.

Hala, na kterou vrtulník spadl, má podle Poncara na výšku kolem pěti metrů. Při pádu vrtulníku v ní nebyli žádní lidé ani pracovní technologie.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz