10. července 2015 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čtvrtina žáků trpí obezitou. Infarkt a cukrovka je může potkat už ve dvaceti

Obézní dítě - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obézní dítě - ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Čtvrtina českých žáků, kteří opouštějí základní školu, trpí obezitou. Právě tuto skupinu mohou závažné zdravotní potíže mohou postihnout daleko dříve než generaci jejich rodičů, a to třeba už kolem dvacátého roku života, varují odborníci. Podle lékařů se s nadváhou rodí každé čtrnácté dítě.

Pesimistické zprávy o nadváze českých dětí navíc přináší další varování. Patnáct stovek kojenců z každého ročníku trpí morbidní obezitou, která se naprosto vymyká jakýmkoli tabulkám. Některé děti tak mohou vážit klidně i přes dvacet kilogramů během prvního roku života, takovou hmotnost mají přitom obvykle děti ve školním věku. 

„Za čas budeme mít častěji dvacetileté pacienty s infarktem, amputovanou nohou nebo slepotou kvůli cukrovce. Problémy, jimiž jejich rodiče trpí až po čtyřicítce, budou mít oni už na vysoké škole,“ sdělil serveru iDnes.cz, který alarmující informace přinesl, obezitolog Zlatko Marinov.

Podle lékařů, kteří během loňského roku sledovali kojence s nadváhou, může popsaná situace nastat už poměrně brzy. Někteří dokonce hovoří o horizontu deseti let. To by přineslo velké náklady na zdravotní systém v Česku. 

Odlišná situace před dvaceti lety

„Nedávno jsme už museli složitě řešit, jak dávkovat inzulin u osmnáctiměsíčního kojence s cukrovkou, protože tabulky pro děti mladší čtyř let neexistují,“ uvedl pediatr z chrudimské nemocnice David Kasal. Před dvaadvaceti lety přitom v okrese řešili jediný případ malého diabetika. 

Polde lékařky Cecílie Marinové je obezita jednou z hlavních příčin nádorů, například prsu ledvin, plic či ledvin. Může ale též způsobit cirhózu jater a transplantaci ledvin. Podle odbornice obezita způsobuje více nádorů než kouření. 

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!