Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Obilí je méně, ale Česko krizi nečeká

Česko

PRAHA/BRNO Rozmary počasí -byť ne tak drastické jako třeba v Rusku - trápí i české zemědělce. Oproti minulým rokům očekávají nižší sklizeň obilovin.

Červencový odhad hovoří o 6,381 milionu tun sklizeného obilí, což je o 7,9 procenta méně oproti loňsku. I tak ale má produkce pro potřeby České republiky stačit. Pečivo sice v příštích dnech možná podraží, ale rozhodně ne na dlouho, míní experti.

Domácí pěstitele letos trápila horka a prudké bouřky. I vlhkem způsobené plísně mají podíl na nižších objemech kvalitního obilí.

V těchto dnech rostou i ceny obilí na Plodinové burze v Brně. Cena potravinářského žita včera například stoupla o 20 procent. Skokové navýšení cen je způsobeno zejména pozdní sklizní. Zatím je v sýpkách pouze 67 procent obilí z osetých ploch. „Česká republika má pro případ potřeby uskladněny ve státních hmotných rezervách kvalitní obiloviny z předchozí sklizně, které mohou v případě potřeby doplnit nabídku na domácím trhu,“ uvedla k tomu mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. Příliš drahý obchod Rostoucí ceny obilí se mírně projeví i u pečiva, půjde však jen o krátkodobý trend. „Obchodní domy tlačí na pekaře, aby nezdražovali. Ti kvůli velké konkurenci na trhu nemají velký prostor pro vyjednávání,“ řekl odborník na zemědělství Petr Havel. „Z hlediska supermarketů je pečivo zásadním artiklem, na jehož cenu zákazníci rychle reagují,“ doplnil. Analytici se shodují, že se růst cen zastaví v říjnu.

Česká republika má každoročně větší sklizeň, než je domácí spotřeba, a ani letošek není přes horší úrodu výjimkou. Na vývoz půjde zhruba 1,5 milionu tun obilí. To je oproti loňsku půlmilionový propad. „Převážná většina exportu obilovin z Česka směřuje na trhy v EU, především do Německa, kam jde téměř 75 procent, dále do Polska a Rakouska,“ doplnila Dvořáčková. Prodávat české obilí na mezinárodních trzích je ale nákladné. Centrum evropského obchodu s plodinami je v Hamburku. Firmy, které od zemědělců sklizeň odkupují, stojí převoz do přístavu až 400 korun za tunu. O stejnou částku pak zemědělcům sníží výkupní cenu. Také proto jsou pole osívána spíš řepkou olejnou. „Tam mají zemědělci z poloviny zajištěný odbyt díky výrobě biopaliv. U pšenice si nikdo ani po sklizni nemůže být jistý, že prodá veškeré zásoby,“ řekl Jaroslav Kratochvíl z Agrární komory.

Čtěte TÉMA na straně 15

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!