Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Objev hlavního města Stalinem zakázané říše

Česko

MOSKVA Ruští archeologové objevili asi 1300 kilometrů jižně od Moskvy ztracené hlavní město někdejší mocné Chazarské říše, která – jako jediná říše nehebrejského etnika v dějinách – před 1100 lety přijala judaismus za státní náboženství. „Jde o první východoevropský feudální stát, a tak nalezení jeho hlavního města má velký význam,“ uvedl profesor Dmitrij Vasiljev z Astrachaňské státní univerzity pro The Moscow Times.

Podle experta devět let vykopávek u Kaspického moře vedlo k nalezení trojúhelníkové pevnosti z pálených cihel, která nejspíš byla součástí Itilu, hlavního města Chazarů. Jen v Itilu totiž bylo podle Vasiljeva povoleno používat pálené cihly.

O existenci města na hedvábné cestě vypovídají středověké kroniky. Nalezená keramika svědčí o stycích Chazarů s Byzancí, Evropou i severní Afrikou. Židovské památky se nenašly, ale výzkum je teprve na počátku.

Za sovětských dob patřilo studium Chazarů k zapovězeným otázkám ruských dějin. Stalinovi se nelíbila myšlenka, že ruské říši mohla předcházet židovská říše. Nařídil tak vymazat zmínky o Chazarské říši z učebnic.

Chazaři byli původně kočovný, později polokočovný turkitský národ, obývající střední Asii. Jejich říše zažívala největší rozkvět v 8. a 9. století.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!