Králova jeskyně leží pod vrchem Květnice u Tišnova a není trvale přístupná veřejnosti. Zdejší speleologové odkrývají její taje už dlouhá léta, loni na jaře dostali i cenu předsednictva České speleologické společnosti za nejvýznamnější objev v Česku roku 2022.
Tehdy nalezli a probádali Výroční dóm, který je druhým největším v Králově jeskyni. Šlo o mimořádný objev, a to i vzhledem k lokalitě, která neleží v ráji jeskyňářů v Moravském krasu. Cestu si museli objevitelé prokopat, místy se plazili.
O jezírku jeskyňáři věděli už dříve. „Po objevu Výročního dómu 1. března 2022 jsme pokračovali v průzkumu. O prostoře se sintrovým jezírkem jsme věděli od 27. října 2022 na základě průzkumu úzké štěrbiny kamerou. Ale z důvodu ochrany výzdoby jsme se rozhodli prostoru neotvírat,“ popsal jeskyňář Michal Beneš.
Jeskyni objevili poté, co do ní zapadl pes
Přímo k sintrovému jezírku se dobrodruzi podívali až letos. Sintr je silně porézní bělavá hornina, která vzniká vysrážením uhličitanu vápenatého z roztoků obsahujících rozpuštěný vápenec. K jeho tvorbě dochází na stropech, stěnách a podlahách jeskyň při vypařování vody, ze sintru se vytvářejí výplně krasových jeskyň.
Králova jeskyně svým charakterem neumožňuje zpřístupnění v podobě betonových chodníčků a schodišť. Lidé do ní mohou zavítat při tišnovské jarní burze minerálů, vybrat si mohou ze tří okruhů. První je nenáročný, nasvícený světly. Další dva okruhy zahrnují lezení po žebřících či plazení, nutné jsou přilby a čelovky.
Výroční dóm a sintrové jezírko zatím jeskyňáři do těchto okruhů nezařadili, protože by hrozilo nebezpečí poškození výzdoby. „Možná v budoucnu najdeme způsob, jak toto nebezpečí snížit a ukázat tyto prostory veřejnosti,“ poznamenal Beneš.
Králova jeskyně je bohatá na krápníkovou výzdobou s křemencovými žilami. Byla objevena v květnu 1972 poté, co do prolákliny na vrchu Květnice zapadl pes. Pojmenována je po tišnovském rodákovi Aloisi Královi, který je objevitelem Demänovských jeskyní na Slovensku.