130 let

Objevili hvězdu a teď berou miliony

Česko

Po rekordním přestupu Edina Džeka do Manchesteru City těží Teplice i Ústí ze systému solidárních plateb

PRAHA Vychovat či objevit dobrého fotbalistu se vyplatí. V Teplicích a Ústí nad Labem to letos významně poznají na stavu bankovního konta.

Pro dva české kluby totiž zbude část z rekordní sumy, za niž přestoupil bosenský útočník minulý týden z Wolfsburgu. Manchester City za něj zaplatil zhruba 800 milionů korun a včera ho poprvé ukázal fanouškům držícího modrý dres s desítkou na zádech.

Na severu Čech viděli takový obrázek určitě velice rádi. Před deseti lety se Mezinárodní fotbalová federace FIFA rozhodla zajistit podporu pro kluby, které umějí vychovat kvalitní hráče zářící následně ve špičkových soutěžích, a spustila proto systém solidárních plateb. Kluby, v nichž fotbalista stráví období ve věku od 12 do 23 let, se rozdělí o pět procent z celkové přestupové sumy. Pravidlo platí pouze v případě, pokud se přestupuje mezi dvěma zeměmi.

„Koho by nepotěšilo, když vám přijde několik milionů. Pro nás je to příjemný bonus, i když rozpočet na tom postavený nemáme. Je to takový jackpot, který se povede jednou za život,“ řekl ředitel FK Teplice František Hrdlička. „K tomu je to také slušná reklama pro českou ligu,“ vnímá další efekt.

Jím řízený klub by měl inkasovat zhruba šest milionů za rok a půl, kdy Džeko oblékal teplický dres. Půl roku hrál bosenský reprezentant také za Ústí, a tak i další účastník první ligy by měl být za jeho působení ohodnocený zhruba dvěma miliony.

Spartě vydělává dál Sivok Džeko se ukázal jako velmi výhodná investice. V Teplicích jeho hodnotu zvýšili během dvou let víc než čtyřicetkrát. Ze Željezničjaru Sarajevo vysokého kanonýra kupovali za 2,5 milionu a do Wolfsburgu ho prodali za 111 milionu korun. „Nabídli největší částku, a v hotovosti. Probíhala i jednání s dalšími zájemci, ale ti byli ochotní jít na polovinu,“ vybavuje si Hrdlička.

Ktomu si nyní mohou přičíst další sedmicifernou částku. „Věřím, že se jí do konce roku dočkáme. Je potřeba o ni zažádat a administrativně je to docela složité. Pro klub kalibru Manchesteru City by to ale neměla být žádná závratná platba,“ tuší Hrdlička.

Podobnou zkušenost jako Teplice mají další české kluby. „Pro nás byl zajímavý přestup Tomáše Sivoka z Udine do Besiktase Istanbul,“ připomíná mluvčí Sparty Ondřej Kasík. Cena bývalého kapitána týmu z Letné se odhadovala na 125 milionů korun. Pětiprocentní část, kterou si mezi sebe rozdělila Sparta se Sivokovým mateřským klubem z Českých Budějovic, se tak vyšplhala nad šest milionů korun. Vigantice na peníze za Baroše stále čekají Ve Spartě solidární platby nejen inkasují, ale také je poukazují dál. Z lednového přestupu Juraje Kucky do Janova tak získal podíl také slovenský Ružomberok. Stejnému klubu platila také Slavia po odchodu Dušana Šventa z Edenu do Salzburgu. Do pokladny Baníku Ostrava zase přispívá ještě devět let po odchodu z Bazalů Milan Baroš. Naposledy po přestupu z Lyonu do Galatasaraye Istanbul.

„Kvůli postupným splátkám nám platba z Turecka dorazila teprve před měsícem. Systém solidárních plateb funguje dobře,“ řekl sportovně-technický manažer Baníku Tomáš Trucha.

Útočníkův odchod z Francie zajímal také klub v jeho rodných Viganticích. Nejlepší střelec mistrovství Evropy 2004 patří mezi hlavní sponzory účastníka krajského přeboru a teď by mu mohl vydělat ještě další peníze.

Tělovýchovná jednota Vigantice by také měla inkasovat podíl ze solidárních plateb za Baroše, přestože si na něj dělá nárok jen za čtyři měsíce, které ve Viganticích strávil po svých 12. narozeninách.

I z toho se dá za nastavených podmínek slušně zbohatnout. „Spočítali jsme si, že by nám to mohlo přinést 400 tisíc korun,“ řekl předseda klubu Pavel Šturala. Pro klub s ročním rozpočtem 600 tisíc korun by to znamenalo zásadní přilepšení - objevila se však komplikace. „Ve svazové kartotéce se něco zamotalo a Milan má v oficiálním hráčském pasu uvedené u zmíněného období Česká republika, a ne Vigantice. Posílali jsme dopis, aby to bylo správně doplněné,“ popsal Šturala. O štědrou odměnu za fotbalovou hvězdu se přece vyplatí bojovat.

***

Čísla kolem Edina Džeka

800 000 000 korun V Německu se stal jedním z nejlepších střelců a vyhrál i bundesligový titul. Z řady zájemců Džeka nakonec ulovil na konci minulého týdne Manchester City, čímž z něho udělal nejdražšího fotbalistu, který přestoupil z bundesligového týmu.

6 000 000 + 2 000 000 korun V rámci programu solidarity Mezinárodní fotbalové federace FIFA získaly Teplice (6 milionů korun) a Ústí (2 miliony korun) nárok na část obří sumy z rekordního Džekova transferu. Pět procent je rozděleno mezi kluby, ve kterých hráč působil ve věku mezi 12 a 23 lety.

2 500 000 korun Částka, za kterou bosenského útočníka koupili do Teplic ze Željezničaru Sarajevo. První půlrok svého působení na severu Čech strávil Džeko v Ústí nad Labem.

112 000 000 korun Po dvou letech v Teplicích se okolo Džeka kroužily kluby z Německa, Nizozemska, či Ruska. K dohodě došlo v červnu 2007 s Wolfsburgem.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás