Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Objíždí svět a nabízí vězně. Zatím jich udal 20

Česko

Obamův speciální zmocněnec Daniel Fried nemá lehký úkol. Nyní je na Guantánamu 210 vězňů, americký diplomat doufá, že do konce roku se jejich počet ještě o deset sníží. WASHIGTON/PRAHA Devětadvacetiletý Palestinec Valíd abú Hijází žije na Guantánamu již osm let. A to i přesto, že americké úřady odsouhlasily, že měl být v únoru roku 2008 propuštěn. Problém je v tom, že žádný stát ho nechce přijmout, stejně jako desítky dalších vězňů.

Americký prezident Barack Obama si proto najal špičkového diplomata Daniela Frieda, který se stal jeho speciálním zmocněncem pro záležitosti kolem kontroverzní věznice. Hlavní náplní jeho práce je „vyprázdnit“ Guantánamo. Jak? Tím, že udá do jiných zemí světa co nejvíce vězňů.

Sedmapadesátiletý Fried, nyní známý spíše pod přezdívkou Guantánamský car, tak nemá jednoduchý úkol. Jak napsal kanadský list The Toronto Star, podle mnohých má vůbec tu nejtěžší práci ve Washingtonu. Sice hodně cestuje, jeden den obědvá na Palau, druhý již večeří na Bermudách, přesouvat vězně se mu ale příliš nedaří. „Nemyslím si, že vůbec spí,“ říkají o něm jeho přátele. „Jen cestuje kolem světa a snaží se vyřešit neřešitelný problém,“ dodávají.

Dosud se Friedovi podařilo umístit do jiných zemí dvacet zadržených. V minulých měsících je přijaly státy jako Španělsko, Portugalsko, atlantský ostrov Bermudy či tichomořské Palau. S více než desítkou dalších států Fried neustále vyjednává. Na konci listopadu tak bývalý velvyslanec v Polsku zaznamenal další úspěch – jednoho Alžířana přijala Francie, dva Tunisané skončili v Itálii a Maďarsko si vzalo jednoho Palestince.

A vypadá to i na další úspěšné lobbování. V sobotu uvedl bulharský premiér Bojko Borisov, že by jeho země jednoho z vězňů přijala. „Stejně jako my žádáme podporu od našich přátel za Atlantikem, nyní naopak Obama chce podporu od nás,“ citovala Reuters Borisova.

Nemusí to vypadat jako úspěch – za šest měsíců práce jen dvacet udaných vězňů. Když se ale vezme v potaz, že během šesti let za vlády George W. Bushe bylo do jiných zemí umístěno pouhých osm vězňů, tak Fried opravdu úspěšný je. „Mám svou práci rád, protože jde o šíření spravedlnosti ve světě,“ říká americký diplomat, jehož tým nyní tvoří pouze čtyři lidé.

Proč státy vězně nechtějí přijímat? Právník zadržovaného abú Hijazího má jednoduché vysvětlení. „Všichni naši přátelé a spojenci říkají: Když je nechcete vy, tak proč bychom si je měli brát my?“ uvedl Matthew O'Hara. Daniel Fried to ale nevzdává. Nyní je na Guantánamu 210 vězňů. On doufá, že do konce roku to bude již jen 200.

***

Kdo zůstává?

Na Guantánamu

drží 210 vězňů

Jemen 97

Afghánistán 24

Saúdská Arábie 12

Alžírsko 11

Tunisko 8

Čína, Libye, Sýrie 7

*Palestinská území,

Pákistán, Uzbekistán 4

*Egypt, Somálsko, Súdán 3

*Kuvajt, Mauritánie, Maroko,

Pákistán/Kuvajt 2

*Ázerbájdžán, Kanada, Indonésie,

Irák, Keňa, Rusko, Tádžikistán,

Spojené arabské emiráty 1

* počet vězňů se vztahuje ke každé

zemi zvlášť

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...