Říkává se, že v módě a designu už není možné vymyslet nic nového. Retro styl je ale důkazem, že tahle otřepaná věta není pravdivá. Řeč ovšem není o slepém kopírování trendu, který byl módní před třiceti nebo padesáti lety. Retro znamená zdůraznit typické prvky dané éry (a pokud možno se vyhnout jejím nekvalitním materiálům). „Retro – a je jedno, jestli mluvíme o padesátých, šedesátých nebo sedmdesátých letech – je dost svébytné a jako takové vyžaduje i specifické zacházení,“ upozorňuje interiérová designérka Karla Doležilová. Barev víc, než je zvykem Tyrkysová, žlutá, oranžová, mátově zelená, růžová, modrá a červená. Odstíny typické pro dnešní retro interiéry mají ale stejně jako kdysi ještě širší škálu, kde se snoubí všechny základní barvy v křiklavých i tlumenějších odstínech.
Nejčastěji se doplňují černou a bílou, takzvanou twiggy kombinací, pojmenovanou po slavné modelce. Připomíná její vlastní kolekce oblečení i mix platinově blond vlasů a výrazně nalíčených černých očí. „Zatímco při barvení klasických interiérů se většinou vybírají nanejvýš tři různé odstíny, které k sobě ladí, retro interiéry vycházejí třeba z kombinace sedmi různých barevných odstínů,“ vysvětluje Karla Doležilová.
Výrazné kontrasty platí pro retro v barvách, ale naopak v tvarech je vůbec nehledejte. Zatímco v jiných stylech se snadno kombinují ostré a kulaté hrany, pro retro šedesátých a sedmdesátých let je typická oblost. Oblou pohovku a stolek doplňuje i stejně tvarovaná kuchyňská linka a lednice. Zakulacené hrany by zkrátka nemělo rušit nic ostrého.
A nejobvyklejší materiály? Leštěný chrom, laminátové povrchy, barevné plasty a samozřejmě vinylová podlaha – prostě oslava plastů, které kolem poloviny minulého století dobyly celý svět včetně interiérů. Sehnat se dá, musí se ale umět vybírat Sehnat u nás retro nábytek není žádný velký problém. I když kromě e-shopu Moare na www.retroobjects. com nefunguje žádný specializovaný obchod, nabízejí celkem dobrý výběr i Modernista a Kubista, Vitra nebo Design Propaganda.
Jednotlivé retro kousky lze objevit skoro v každé designové firmě. „Pro laika to ale není jednoduché a musí hodně pátrat a vybírat,“ upozorňuje Doležilová. „Problém je i to, že designové firmy jsou u nás kvůli nízké konkurenci pořád relativně drahé, a tak si jejich výrobky spousta lidí nemůže dovolit.“ Ani s doplňky to není úplně špatné, protože řada se jich dá koupit také v retro kolekcích trendových obchodů, jako je This&That.
Pro retro jsou důležité detaily i lehkost a hravost kombinací V dokonale vyladěném retro interiéru ale hrají důležitou roli detaily a pro ně je lepší vyrazit do zahraničí nebo je nakoupit na internetu. „Úchyty ke kuchyňským skříňkám a policím, kliky a okenní kličky, vypínače – v řadě původních nemovitostí je bohužel dávno nahradily moderní plastové varianty a koupit kopie originálů může být dnes velmi složité,“ popisuje situaci na trhu Doležilová.
Vedle typických oblých tvarů a výrazných vzorů i barev je pro retro příznačná především určitá lehkost a hravost – zvlášť v designování interiéru. „Nekombinuje se přitom nijak snadno a kromě striktně moderního minimalistického stylu mu v podstatě žádná kombinace ani nesluší. Nejlepší je proto rozhodnout se jen pro retro – a pak mu pečlivě věnovat veškeré designérské úsilí. Nebo od něj raději dát úplně ruce pryč. Jeden výkřik v podobě mísy nebo osamělého křesla většinou nijak nevyzní, a stejně tak je potřeba dát si pozor, aby ve stylovém interiéru nakonec neskončil nějaký solitér, který se do něj vůbec nehodí,“ radí interiérová designérka. Víc než jiné styly je retro navíc spojené se samotným interiérem. Například s novostavbami si moc nerozumí. Důležitý je i životní styl obyvatel retro interiérů. „K někomu se prostě hodí a k někomu zase ne,“ říká Doležilová. Podstatné je, co chceme stylem říct a jak se v něm sami cítíme. I proto je dnes retro populární především mezi lidmi okolo dvacítky. Pro jejich rodiče má přílišný punc minulého režimu a pro mladé rodiny s dětmi je zase nepraktické. „Když jim vydrží, dočkáme se ale za pár let retro vlny i v dalších generacích.“
Karla Doležilová ovšem radí k obezřetnosti při výběru jednotlivých kusů vybavení. Ty by měly ctít pravidla a především nevypadat lacině. „Retro je někdy trochu kýč, ale důležité je vybrat správný, který nevypadá jako z pouti.“ I obýváková stěna z osmdesátých let může vypadat trendově. Zkombinovaná se stylovou tapetou a pozvednutá třeba nově natřenými dvířky a novými úchytkami dokáže zazářit.