12. února 2016 9:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obnovme Svazarm, vyzval poslanec Chalupa. Chce tím reagovat na domobrany extremistů

Happening Branné cvičení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Happening Branné cvičení | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA Domobrany a různé bojůvky v lesích. To jsou v poslední době oblíbené kratochvíle extremistů, kteří chtějí vzít obranu Česka před běženci do vlastních rukou. Poslanec Bohuslav Chalupa (ANO) jim chce vzít vítr z plachet „obnovením“ Svazarmu.

„V republice máme 700 tisíc legálně držených zbraní, máme tu kynology, sportovní střelce, řadu občanských iniciativ a aktivit majících blízko k branné problematice. Vznikem nějakého nástupce Svazarmu chceme vzít vítr z plachet bojůvkám, které cvičí například zásahy na hranicích, protože tam hrozí velké nebezpečí extremismu,“ řekl serveru Novinky.cz bývalý voják a poslanec Chalupa.

Do škol by se podle něj mohla vrátit i branná výchova. „Je potřeba začít děti učit, jak se chovat v krizových situacích, přitom nejde jen o hrozby typu Islámský stát, ale také o živelní pohromy nebo průmyslové havárie,“ podotkl.

Co je Svazarm?

Svazarm neboli Svaz pro spolupráci s armádou byla československá branná organizace ustavená 4. listopadu 1951 po vzoru sovětského DOSAAF. Svazarm sdružoval zájemce o některé odbornosti, kteří tak byli pod kontrolou. Pouze pod hlavičkou Svazarmu mohli pracovat například kynologové, střelci, radioamatéři či sportovní letci. Spadaly pod něj také autoškoly.

Zdroj: Wikipedia

Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz