Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obrana a Steyr si rozumějí

Česko

Nově podepsané memorandum přiblížilo dodávku transportérů. Čeká je další kolo testů

PRAHA Téměř tříměsíční vyjednávání o osudu obří zbrojní zakázky na dodávku obrněných transportérů pro českou armádu je téměř u konce.

Vyjednávači ministerstva obrany v čele s náměstkem Martinem Bartákem včera podepsali dohodu o porozumění s českým zástupcem americké společnosti General Dynamics. Ta vlastní rakouskou zbrojovku Steyr, jež má transportéry Pandur české armádě dodat.

Podepsání dokumentu bylo přitom jedním z hlavních předpokladů k tomu, aby jednání obou stran mohla pokračovat. „Je to právně nezávazný dokument, který potvrzuje dobrou vůli obou stran dohodnout se na smlouvě,“ řekl mluvčí ministerstva Andrej Čírtek.

Příští týden budou zástupci ministerstva a firmy Steyr znovu jednat, tentokrát o tom, kdy proběhnou nové zkoušky transportérů. Podle Bartáka by další kolo zkoušení mělo začít „v řádu týdnů“.

ČTK včera spekulovala, že by testy měly probíhat ve Vojenském opravárenském podniku ve Šternberku.

Česká armáda si původně v kontraktu kritizovaném kvůli vysoké ceně a způsobu jeho podepsání objednala u Steyru 199 osmikolových transportérů Pandur. Na konci minulého roku však kabinet Mirka Topolánka smlouvu vypověděl. Důvodem bylo, že rakouské transportéry při testech nevyhověly ve čtvrtině sledovaných parametrů.

Během letošního ledna pak dala vláda americko-rakouské zbrojovce ještě druhou šanci. Z nového kola vyjednávání vyplynulo, že armáda koupí omezený počet 107 transportérů v šesti modifikacích. Dodávky by měly začít ještě do konce letošního roku, což znamená více než roční zpoždění proti původnímu kontraktu. S návrhem memoranda, který včera zástupci ministerstva a rakouské zbrojovky podepsali, již minulý týden vyslovila souhlas česká vláda. Náměstek Barták ale včera zdůraznil, že hlavním předpokladem zařazení transportérů do výzbroje české armády zůstává, aby úspěšně prošly kontrolními zkouškami. Problémy provázejí největší zbrojní zakázku v Česku už delší dobu. Kritizován byl například bývalý ministr obrany Karel Kühnl, který původní kontrakt za více než 20 miliard korun podepsal několik dnů po volbách v červnu roku 2006, v nichž jeho US-DEU totálně propadla. Podle kritiků z řad tehdejší koalice i opozice již v té době neměl k podpisu tak zásadní smlouvy mandát.

Transportéry nejprve musejí úspěšně projít kontrolními zkouškami

Autor: