Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obrana čelí první žalobě kvůli nižším výsluhám

Česká armáda - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká armáda - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Bitva o výsluhy začala. S tím si bývalí vojáci zakroužkovali poslední dubnový pátek, kdy jeden z nich podal žalobu proti ministerstvu obrany. Další budou následovat a úkol zní jasně: využít všech možností a zrušit zdanění příplatků.

Vysloužilí vojáci, hasiči a policisté vyrazili ke zteči. Po několika měsících, kdy se mezi sebou dohadovali a vybírali peníze na advokátní kancelář, poslali v pátek 29. dubna první žalobu proti ministerstvu obrany.

Tou chtějí dosáhnout zrušení patnáctiprocentní daně, která od letošního ledna zmenšuje jejich výsluhy. Další krok je teď na pražském městském soudu.

Čtyři žaloby
"Žaloba se dožaduje zrušení rozhodnutí ministerstva obrany, které zavedlo zdanění, a vydání nového rozhodnutí," čte ze spisu mluvčí soudu Martina Lhotáková. Podobné žaloby dorazí ještě čtyři.

Čtěte také:

Do iniciativy se sice aktivně zapojilo přes 1200 lidí, ale nápad na hromadnou žalobu hned smetli ze stolu. Prý by to bylo zbytečné. "Je to jen otázka taktiky, pro vlastní úspěch věci to není rozhodující," komentuje záměr odborník na ústavní právo Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Jasná strategie
A strategii mají vysloužilci jasnou – co nejdříve vyčerpat všechny zákonné možnosti a dojít až do Brna. "Použijeme všechny způsoby tak, aby se věcí v nejbližší době zabýval Ústavní soud," vysvětluje zástupce vysloužilců Miroslav Pechát.

Zatím ale není ještě vůbec jasné, za jak dlouho věc vyřeší městský soud. "Žalobu jsme zatím přidělili soudci, nyní čekáme na vyjádření ministerstva obrany, lhůta bývá obvykle třicet dnů," popisuje Martina Lhotáková.

Resort ale zatím žádnou žádost neobdržel. "Zdanění výsluhových náležitostí není naším jednostranným krokem, jedná se o úsporné rozpočtové opatření, o kterém rozhodla vláda," zopakoval navíc mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Poslední možnost? Poslanci
Podle expertů by se proces mohl protáhnout. "Těch pět, co nyní podává na ministerstvo žalobu, se bude několik let trmácet po soudech," říká Jan Kudrna. Pro vysloužilce však není doba až tak důležitá. Hlavní je, aby získali "své" peníze zpátky.

Po minulém týdnu, kdy Ústavní soud zrušil zdanění stavebního spoření, navíc mají dobrou náladu. "Obdobná situace jako u spoření bude i u výsluhového příspěvku," myslí si Pechát.

Porušení smlouvy?
Ale Jan Kudrna jej krotí. "Já tam žádnou naději nevidím. Soudci zrušili jenom zdanění za rok 2010, a navíc především z procedurálních důvodů," popisuje Kudrna. Vysloužilci jsou naopak daněni do budoucna – sraženy jsou jen ty peníze, které dostanou.

Podle oslovených expertů by měli bývalí vojáci sázet spíše na to, že ministerstvo obrany porušilo smlouvu, jež s každým nově příchozím uzavřelo. Retroaktivita, která mění její podmínky, je tu nežádoucí. Pokud iniciativa ani tímto způsobem před českou justicí neuspěje, má ještě jednu možnost. Přesvědčit skupinu poslanců, senátorů či prezidenta, aby sami podali návrh na zrušení zákona pro jeho protiústavnost.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!