Více peněz na obranu? Česko na to má, shodují se ekonomové i vláda

  13:00
Vládní koalice i Piráti si stojí za tím, že Česká republika bude v roce 2030 vydávat na svou obranu 3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Špičkoví ekonomové potvrzují, že to pro zemi nebude problém. Jen se musí změnit vnímání, že jde skutečně o nutnost.

„To, co teď budeme investovat navíc, investujeme proto, abychom později nemuseli dávat vyšší částky. Dvě procenta jsou výdaje v době míru,“ prohlásil poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost v Míčovně Pražského hradu.

„Pojďme přestat říkat, že investice do obrany je zbytečné vyhazování,“ podotkl náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Vláda Petra Fialy nedávno rozhodla, že bude kvůli bezpečnostní situaci i krokům nové americké administrativy postupně navyšovat výdaje na obranu do roku 2030 až na 3 procenta HDP.

Americký prezident Donald Trump na spojence v NATO tlačí, aby to bylo až 5 procent. „Nemyslím si, že pět procent je reálných. Pět procent je americké přání,“ konstatoval Pojar. Pokud podle něj má Severoatlantická aliance přežít, musí Evropa dávat na společnou obranu stejně jako Spojené státy.

Podle předsedy představenstva České spořitelny a viceprezidenta České bankovní asociace Tomáše Solomona nepředstavují vyšší výdaje na obranu pro Českou republiku problém. Důležitá je ale změna aktivního obranného vnímání ze strany jednotlivců. Celospolečenská shoda na investičních výdajích, strategii výroby a obranyschopnosti jednotlivců bude podle jeho slov klíčovou podmínkou pro zajištění budoucí bezpečnosti České republiky.

„Od bankéře nebo od člověka, který reprezentuje bankovní instituci, to asi bude znít snadno, ale ty peníze jsou ten nejmenší problém,“ uvedl.

Podobný názor má i ekonomka a někdejší dlouholetá zástupkyně u Světové banky Jana Matesová. „Nedá se nic dělat. Užívali jsme si růstu sociálního systému, což je samozřejmě krásné z hlediska humanitních myšlenek, ale teď je čas zajistit, aby všechno nebylo zničeno,“ konstatovala.

Země velikosti České republiky by neměla mít problém dávat na svou obranu 3 nebo 3,5 procenta HDP. „Máme na to. Bezpochyby,“ dodala. Poukázala na skutečnost, že v dobách komunismu země dávala na zbrojení až 6 procent.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka upozornil, že od začátku války na Ukrajině se extrémně zkrátila doba varování v případě konfliktu. „Jediné, jak se tomu dá zabránit, je odstrašení a obrana. Mít reálné kapacity a reálné schopnosti. A odvahu je použít,“ řekl.

Rusko podle něj považuje evropské spojence včetně Česka za slabé. „A to je nebezpečné, protože Rusko utočí vždycky na slabé a nikdy na silné,“ prohlásil.

Kritikům vyšších investic do obrany vzkázal, že Česká republika momentálně kvůli dlouhodobému podfinancování armády neplní ani staré cíle zajištění obranyschopnosti, přijaté před řadou let.

„Je smutné, že potřebujeme Donalda Trumpa, abychom se začali bavit o třech procentech,“ prohlásil Řehka.

Část české společnosti podle něj bohužel nevnímá pocit urgence toho, co se v současnosti děje. Jako příklad uvedl, že ministerstvu obrany kvůli nespočtu administrativních úkonů, překážek a byrokratickým procesů trvá postavit jednu budovu až 6 let.

„Zkušenosti z Ukrajiny ukazují, že potřebujeme rozpočet a kapacity na odstrašení Ruska. Obojí je dnes v závažném stavu. Armáda ví, co chce. Jsme schopni investovat. Nic jiného nám nezbývá. Jestli nás brzdí pravidla, musíme je změnit. Vyšší investice do obrany nepotřebujeme kvůli Donaldu Trumpovi, ale kvůli sobě,“ dodal.

Vstoupit do diskuse (3 příspěvky)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.