Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na nákup dvou nových letounů CASA, stát budou téměř dvě miliardy

Taktický transportní letoun CASA C-295MW (na snímku z 6. září 2014). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taktický transportní letoun CASA C-295MW (na snímku z 6. září 2014). | foto: ČTK

Praha Zástupci ministerstva obrany v pondělí podepsali smlouvu na dodávku dvou nových taktických transportních letounů CASA C-295MW. Zároveň uzavřeli smlouvu na modernizaci čtyř nyní používaných strojů. Za nová letadla ministerstvo obrany zaplatí asi 1,94 miliardy korun bez DPH, modernizace přístrojů a avioniky bude stát 360 milionů korun bez DPH. Cena letounů měla být podle původních předpokladů vyšší.

Obě zakázky již v minulosti ministerstvo obrany předložilo vládě. Součástí zakázky na dva nové stroje bude i pořízení operačního vybavení, náhradních dílů nebo pozemního vybavení. 

Smlouvy za ministerstvo obrany podepsal náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha, za španělského výrobce letounů Airbus Defence and Space generální ředitel její divize Military Aircrafts Alberto Gutierrez Moreno.

Uzavřená cena je nižší, než jakou úřad při přípravě akvizice uváděl. Když ministerstvo se zakázkou seznamovalo vládu, předpokládalo, že za nová letadla zaplatí 2,29 miliardy korun bez DPH. Nová technika bude obranu stát podle ministra obrany Lubomíra Metnara 1,94 miliardy korun bez DPH. Zakázka je podle něj o 500 milionů korun nižší oproti současným cenám. Podle Říhy se podařilo ministerstvu cenu snížit v souvislosti s rychlejším vyjednáváním.

Armáda dlouhodobě avizuje, že dva nové transportní letouny potřebuje kvůli náhradě dosluhujících Jak-40 i kvůli rostoucím požadavkům. Používá je k výcviku, přepravě vojáků na zahraniční mise, jeden stroj také dlouhodobě slouží v pozorovací misi MFO na Sinajském poloostrově.

Nyní používané letouny CASA čeká modernizace, při níž dostanou nové komunikační přístroje a avioniku. Ministerstvo za ni zaplatí 360 milionů korun, původně obrana počítala s pořizovací cenou asi 200 milionů korun.

O nákupu čtyř letadel CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla druhá vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, kdy už byla v demisi poté, co jí Sněmovna vyslovila nedůvěru. Okolnostmi nákupu se dosud zabývá soud.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.