Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo obrany koupí vojákům nové bezpilotní průzkumníky

Armáda ČR - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda ČR - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo obrany plánuje koupit nové malé průzkumné drony. Za 12 kusů bezpilotních průzkumných prostředků plánuje zaplatit asi 51 milionů korun bez DPH. Současné drony, které čeští vojáci využívají, jsou podle úřadu na hranici technické životnosti. Sdělil to mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Informace o zakázce dostane v pondělí vláda.

„Předmětem veřejné zakázky je pořízení čtyř kusů kombinovaných kompletů mini bezpilotních průzkumných prostředků. Každý komplet se skládá ze tří kusů bezpilotních prostředků včetně dalšího vybavení,“ uvedl Medek. Součástí vybavení tak podle něj jsou denní kamery, infračervené senzory nebo pozemní řídicí stanice. V dodávce by mělo být podle požadavků ministerstva i přepravní vybavení, počáteční sada náhradních dílů nebo zaškolení obsluhy.

Nové stroje by měli vojáci dostat do poloviny letošního prosince. Nákup chce obrana zajistit prostřednictvím alianční agentury NSPA.

Podle Medka je zakázka nezbytná pro zabezpečení výcviku, ale i pro „co nejefektivnější bojové činnosti nasazených jednotek“ české armády a pro plnění úkolů v zahraničních operacích. „Bezpilotní průzkumné prostředky jsou využívány především k průzkumu prostorů a objektů protivníka, které jsou v hloubce jeho bojové sestavy nebo v prostorech silně bráněných jeho protivzdušnou obranou,“ poznamenal Medek.

Česká armáda již v minulosti používala několik dronů, nasadila je i do mise v Afghánistánu. „V současnosti provozované komplety bezpilotního systému, které byly pořízeny v roce 2009, jsou vzhledem k technickému stavu na hranici technické životnosti,“ poznamenal Medek. Kromě starších dronů mají čeští vojáci k dispozici i bezpilotníky Scan Eagle, které používají k průzkumu kolem letecké základny Bagrám v Afghánistánu. Armáda je dostala od USA.

Prostějovský 102. průzkumný prapor má k dispozici i další americký stroj UAV RQ-11B Raven, který váží pouze necelé dva kilogramy a startuje odhozem z ruky. Podle informací ČTK by právě Raveny měly být pro českou armádu opět nakoupeny.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...