Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Armáda prodává 70 bojových vozidel. Zn.: Spěchá

Bojové vozidlo BVP. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojové vozidlo BVP. | foto: www.acr.army.cz

PRAHA Ministerstvo obrany na internetové stránce zveřejnilo nabídku na prodej 70 obrněných vozidel, protitankových střel a desítek tisíc nábojů. Armáda uvedený majetek již nepotřebuje, řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. O výzbroj se mohou ucházet podnikatelé, kteří mají povolení k obchodování s vojenským materiálem.

Obrana ceny nabízené výzbroje nezveřejnila. Závisí na tom, kolik jí nabídnou zájemci o koupi bojových vozidel a dalšího nepotřebného majetku, řekl vedoucí referátu munice, zbraní a zbraňových systémů Ladislav Crha. Nabízená munice podle Crhy náleží k obrněncům, které armáda nabízí k odprodeji.

Obrana majetek prodává pravidelně
Bojová vozidla pěchoty (BVP-1) jsou lehká pásová vozidla vyrobená v Československu. Jsou pancéřována a vyznačují se vysokou pohyblivostí. Bývaly jimi vybaveny mechanizované jednotky armády. Vozidla BVP byla vyráběna na základě sovětské licence podle obrněnce známého jako BMP-1. Mezi roky 1970 a 1989 bylo vyrobeno přes 17.000 BVP-1.

ČTĚTE TAKÉ

Ministerstvo obrany nepotřebný majetek prodává pravidelně. Nedávno vypsalo výběrové řízení pro zájemce o odkup nepotřebných nemovitostí. Nabídlo 25 nepoužívaných objektů či pozemků, jejichž prodejem chce získat nejméně 244 milionů korun.

V květnu úřad nabídl téměř 600 kusů nepotřebné techniky. Zájemci se hlásili o osobní automobily, pily, pluhy, sekačky či hledačky min. Prodej majetku je pro úřad také šancí, jak přilepšit napjatému rozpočtu.

Obrana by měla v příštím roce hospodařit s výdaji ve výši téměř 42 miliard korun. Podle představitelů ministerstva je přitom armáda ve své současné velikosti a úkolech dimenzována pro rozpočet zhruba 55 miliard ročně.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...