Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obrat: na palubu letadla budete moci i s lahví vody

Letiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště | foto: Shutterstock

PRAHA Čtyřiadvacetileté Lucii Tomajkové vloni na podzim zabavili na pařížském letišti tradiční francouzské sýry. Celníci tvrdili, že spadají do kategorie kapalin a gelů, které kvůli teroristickým útokům na paluby letadel nesmí.

"Suvenýry za dvacet eur skončily v koši," vzpomíná žena. Podobná absurdní situace by se v budoucnu neměla opakovat. Bruselští úředníci se rozhodli zavedené praktiky změnit. Evropská komise v pátek vydala nové nařízení, podle kterého by k zabavování kapalin, aerosolů a gelů mělo v budoucnu docházet jen v krajních případech.

Cestující by se měli do odbavovacího prostoru i do letadla dostat třeba i s uzavřenými lahvemi s nápoji, pardon by měly dostat třeba i opalovací krémy.

Kapaliny ohlídají speciální detektory
Letiště v celé Evropské unii si kvůli tomu budou muset pořídit speciální detektory na kapalné a gelové trhaviny. Větší benevolence při pronášení kapalin by podle Evropské komise neměla ohrozit bezpečnost civilní přepravy. "S touto směrnicí jsme seznámeni. Prvním krokem k instalaci detekčních systémů na našem letišti musí být certifikace těchto zařízení ze strany evropských a národních úřadů. Předpokládáme, že tento proces bude v průběhu letošního roku," řekla LN mluvčí pražského letiště Ruzyně Michaela Lagronová.

Podle ní již letiště kontaktovalo ministerstvo dopravy, které bude muset nové detektory nechat prověřit. Nové detektory nebudou na letištích nahrazovat klasické bezpečnostní rámy. Při odbavení ale cestující vloží uzavřenou lahev nebo tubu do speciálního skeneru, který obsah ihned vyhodnotí.

Nejzazší termín zavedení detekce kapalných výbušnin byl pro všechna evropská letiště určen na duben 2013. Fungovat by ale měl na některých místech již letos.

K zabavování věci by nemělo docházet
"Nastal čas ukončit omezení týkající se kapalin, aerosolů a gelů, a to postupným přechodem od zákazu většiny kapalin k systému detekční kontroly kapalných výbušnin," stojí v nové evropské směrnici podepsané Josém Manuelem Barrosem.

Během přechodného období by podle Bruselu měli být cestující jasně informováni o letištích v EU, která už provádějí novou detekční kontrolu kapalin, a jejich postup je proto mírnější. "Letiště a letecké společnosti by měly spolupracovat, aby k zabavování těchto věcí nedocházelo," uvádí dokument zveřejněný ve věstníku EU uplynulý pátek.

Postup jednotlivých letišť v EU bude ale záležet především na schválení nových detektorů. O tom hovoří i lidé z největšího letiště v Evropě – Frankfurtu nad Mohanem. "Zavedení nových detekčních zařízení u nás závisí na postupu německých úřadů. Ty sice plánují aplikovat novou směrnici, konkrétní datum ale nebylo doposud stanoveno," odpověděl na dotaz LN Frank Fink z vedení frankfurtského mezinárodního letiště.

Před začátkem letošní letní sezony to tedy vypadá, že uvolnění kontrol kvůli technickým změnám nastane nejdříve na podzim.
"My bychom to přivítali. Zejména z hlediska komfortu turistů," reagoval na zmírnění zákazu kapalin na letištích Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

"Problém byl a stále je především u krátkodobých pobytů, kde si cestující často berou jen příruční zavazadlo," upozornil Okamura na fakt, že obětí celníků se často stávaly například i zubní pasty.
Přísná opatření týkající se tekutin v letadlech byla zavedena v reakci na případ z roku 2006, kdy Britové zabránili útoku pomocí tohoto typu výbušnin. Kontroly se ještě zpřísnily poté, co loni v prosinci mladý Nigerijec propašoval na linku z Amsterodamu do Detroitu chemikálie a pomocí stříkačky s tekutinou se sám neúspěšně pokusil odpálit.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...