Obrat na závěr. A pak už oslavy

Finále extraligy – Hokejisté Karlových Varů ukončili sérii se Slavií a získali první titul v historii

KARLOVY VARY Když v jedenácté minutě šestého finále hokejové extraligy zvýšil kapitán Slavie Josef Beránek na 3:0, karlovarský sen o oslavě premiérového titulu v domácím prostředí se rozplýval. Západočeši však předvedli dokonalý obrat a stařičká plechová aréna se otřásala v základech při pokřiku „mistři, mistři“.

Karlovy Vary – Slavia 4:3 Slávisté v pátek zvládli odvrátit domácím vítězstvím konec sezony. A výborně vkročili i do nedělního duelu. Během sto sekund využili tři přesilovky a vedli 3:0. „Bylo mi v tu chvíli hrozně úzko. Viděl jsem však, jak moc chtěli hráči uspět,“ líčil domácí kouč Josef Paleček.

A Karlovarští opravdu zabrali. Na začátku druhé třetiny se v přesilovce prosadil Melenovský, kontaktní gól dal pak Skuhravý dokonce ve vlastním oslabení. „Bylo to jako mávnutí proutkem. Sesypali jsme se z toho, jak na nás Vary vlítly. Na dvacet minut se zápas nedá vyhrát, zvlášť v téhle karlovarské plechovce,“ kroutil hlavou kanonýr Jaroslav Bednář.

Slávistickému fantomovi této sezony na finále nesmírně záleželo, s největší pravděpodobností se totiž s červenobílými barvami rozloučí a zamíří do ruské KHL. „Jsem vyčerpanej. Celé finále hraju s opíchanou zlomeninou v noze. Nevím, s čím přijde agent, ale musím se teď hlavně dát dohromady.“

Ve třetí třetině Karlovy Vary obrat dokonaly, když po Němcově vyrovnání vystřelil premiérový titul Lukáš Pech. Západočeši tím oplatili Slavii loňskou finálovou porážku. „Loni jsme byli z úspěchu spíš vykulení. Letos bych řekl, že jsme si od začátku play off věřili a to rozhodlo,“ pochvaloval si karlovarský brankář Lukáš Mensator.

Podle něj domácí nakopl hlavně první gól. „Za stavu 0:3 jsme si říkali, že je to všechno v háji a pojedeme do Prahy na sedmý zápas. Od druhé třetiny ale nastoupil úplně jiný mančaft. Po prvním našem gólu nás lidi neskutečně hnali dopředu, to byl zlom,“ řekl Mensator.

S tím souhlasil i karlovarský kapitán Václav Skuhravý. „Najednou jsme cítili, že to jde, byl tam hned větší tlak. Pak přišel druhý gól, dokonce v oslabení. V tu chvíli jsme si strašně moc věřili. Z týmu to bylo cítit, jak moc chceme sérii ukončit a dát dva potřebné góly,“ svěřil se vysoký forvard.

Se závěrečném hvizdem slavili domácí kromě titulu i dvě derniéry. Po pětatřiceti letech se fanoušci i hráči rozloučili se svojí „plecharénou“, od nové sezony se totiž přesunou do nové multifunkční haly.

V té se už ale nebude prohánět obránce Josef Řezníček. Dvaačtyřicetiletý rekordman v počtu odehraných zápasů dlouho před play off oznámil, že to je jeho poslední sezona, a nic na tom nezměnil ani titul. „Už jsem se rozhodl dávno a nebudu na tom nic měnit. Byl bych blbec, kdybych hrál dál,“ usmíval se zadák, který svoji bilanci uzavřel na 1035 zápasech.

Bohatou kariéru tak zakončil stylově. Načal ji triumfem s Olomoucí a ukončil druhým titulem také v zeleném dresu, tentokrát však v Karlových Varech.

„Snažil jsem se hrát tak, aby to nevypadalo špatně a abych se za své výkony nemusel stydět. Že to dopadlo takhle, je fantazie, třešnička na dortu,“ zasnil se Řezníček.

Branky a nahrávky: 25. Melenovský (Milan Procházka, Skladaný), 34. Skladaný (Pech), 47. Němec (Kumstát, Sailer), 53. Pech (Dej) -7. D. Hruška (Beránek, Kolařík), 9. Červenka (V. Růžička ml., Kadlec), 11. Beránek (Bednář). Rozhodčí: Homola, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 4450 (vyprodáno). Třetiny: 0:3, 2:0, 2:0.

Karlovy Vary: Mensator - Němec, Řezníček, Mudroch, Prošek, Duben, Čutta, Bombic -Kumstát, Skuhravý, Košťál - Milan Procházka, Melenovský, Skladaný - Dej, Kristek, Sailer - Zaťovič, Pech, Hluchý. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.

Slavia: Furch - Kadlec, Drtina, Kolařík, Žižka, Sloboda, Vašíček - D. Hruška, Beránek, Tomica - Bednář, Červenka, Sklenář - Micka, Endál, Vondrka - P. Jelínek, V. Růžička ml., Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.

FINÁLE PLAY OFF ČESKÉ POJIŠŤOVNY Slavia – Karlovy Vary stav série 2:4 Výsledky: 1:4, 5:1, 1:2sn, 4:6, 3:2, 3:4. Série skončila.