Obrat Sparty řídily africké trefy

Úřadující mistr zvítězil v Liberci poprvé po šesti letech * Domácí dlouho vedli po chybě gólmana Blažka

LIBEREC Proti Lausanne minulý týden na konci zahodili vítězství, v Liberci si ho fotbalisté Sparty pro sebe naopak v poslední desetiminutovce vystříleli. Jejich obrat přinesl výhru 2:1.

Trenér Sparty Jozef Chovanec si souvislosti mezi dvěma posledními vystoupeními svého týmu také všiml. „Co nám fotbal naposledy vzal, to nám tentokrát dal,“ oddychl si.

Po výpadku s Teplicemi se Sparta v lize chytila a spolu s Olomoucí se postavila do čela smečky pronásledující vedoucí Plzeň. Po kolísavých vystoupeních se na Letné může nálada zase na chvíli uklidnit.

Kdo by čekal, že se ve velmi chladném počasí prosadí za hosty zrovna hráči, kterým by zimní teploty měly svědčit nejméně....

Povedený africký večer rozjel střídající Leonard Kweuke. Premiérový ligový gól kamerunského útočníka padl po centru a dorážce zblízka. „Jsem rád, že se mu podařilo se trefit. Už to potřeboval,“ chválil ho Chovanec.

Opět minut později se do střeleckých statistik zapsal také Bony Wilfried. Přesně mířená střela kanonýra z Pobřeží slonoviny vynesla Spartu do euforie, k níž byla dlouho hodně vzdálená.

Zvlášť v první půli to vypadalo, že vyhrát v Liberci poprvé po šesti letech pro ni představuje příliš velké sousto.

„O poločase jsme se zklidnili“ Situace před gólem, který padl pět minut před přestávkou, připomínala ze sparťanské strany jeden velký zmatek. Začalo to špatnou rozehrávkou Brabce, který poslal do šance Keriče. Chorvatský střelec vypálil přímo na Blažka, brankář Sparty nadzvedl balon nad sebe, a když se ohlédl, uviděl ho dopadat od břevna před prázdnou branku. Dobíhajícímu Nezmarovi nezbývalo nic jiného než poslat domácí do vedení. „Byl to můj největší podzimní průšvih. Děkuju spoluhráčům, hlavně těm dvěma černým klukům vepředu, jak za to vzali,“ oddechl si.

Dopředu se dalo čekat, že pro Spartu se v Liberci nechystá žádná idylická procházka. Vzpomínky na selhání s Lausanne zanechaly na sebevědomí jejích hráčů znatelné stopy. Chovanec sliboval výrazné změny, ve skutečnosti se žádný průvan v sestavě nekonal. Kromě záložníka Podaného a zraněného Kušníra vsadil na stejná jména.

Celý první poločas si nešlo všimnout jediného pokusu, který by pod Ještědem nahnal domácím hrůzu. Chovanec prý ale nepropadal panice. „O poločase bylo důležité, abychom se zklidnili. Pak přišel lepší pohyb i kombinace,“ kvitoval zlepšení. Trápení skutečně kontrastovalo s povedeným finišem...

Naopak pro Liberec vyzněla naprázdno optická převaha, kterou si držel po většinu zápasu. Severočeši proto zůstávají uvězněni v širokém pásmu týmů bezprostředně ohrožených pádem na sestupové příčky.

Slovan Liberec 1 Sparta Praha 2

Branky: 40. Nezmar - 82. Kweuke, 87. Wilfried. Rozhodčí: Jech - Koval, Marek. ŽK: Vácha - Kucka. Diváci: 5350. Poločas: 1:0. Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Kelič, Holeňák (90. Vulin), Fleišman - Vácha, Gecov, Bosančič (73. Papoušek), Breznanik - Nezmar (84. Dejmek), Kerič. Sparta: Blažek - Adiaba (64. Matějovský), Řepka, Brabec, Pamič - Kladrubský - Sionko (71. Kweuke), Kucka, Vacek, Kadlec (85. Podaný) - Wilfried.

LIGOVÁ STATISTIKA Nejméně oblíbené stadiony Sparty

* TEPLICE 3 body z posledních pěti zápasů (3 remízy, 2 prohry) * LIBEREC 5 bodů z posledních pěti zápasů (1 vítězství, 2 remízy, 2 prohry) * ČESKÉ BUDĚJOVICE 5 bodů z posledních pěti zápasů (1 vítězství, 2 remízy, 2 prohry) * JABLONEC 5 bodů z posledních pěti zápasů (1 vítězství, 2 remízy, 2 prohry)