Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obratný pracant Marek Černoch. Bývalý poslanec šéfuje asociaci finačníků, řidí i turismus v kraji

Česko

  11:30
PRAHA - Bývalý poslanec Úsvitu Marek Černoch se po odchodu z politiky nenudí. Za poslední dva roky se mu podařilo stát se šéfem finanční asociace i vedoucím turistické centrály ve Středočeském kraji. K tomu ještě řídí středočeskou filmovou kancelář, která do regionu láká filmaře k natáčení.

Nový výkonný ředitel ČASF Marek Černoch. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Když Marku Černochovi končila šestadvacátého října 2017 funkce poslance, tvrdil, že by se rád vrátil ke své původní profesi pilota. Politika už pro něj po rozpadu Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury prý nebyla. Jenže do kokpitu se na plný úvazek zatím nevrátil, místo toho si velmi obratně našel dvě jiné pozice.

Padlí politici se dali do služeb byznysu. Exposlanec Černoch a bývalý náměstek vedou vlivné lobbistické organizace

Nejprve se koncem minulého roku překvapivě objevil jako nástupce Jiřího Šindeláře, který po deseti letech opustil post předsedy představenstva České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF).

„Nové funkce si velmi vážím a beru jí maximálně zodpovědně. Předpokládám, že v ní naplno zužitkuji své dosavadní pracovní zkušenosti. Vždy jsem k věcem přistupoval na sto procent a v této pozici to nebude jinak,“ ujištoval v prosinci Černoch.

Zpívající tehdejší místopředseda Úsvitu Marek Černoch.

Zástupci ČASF si od Černocha slibovali schopného předsedu, který završí sjednocení rozdrobeného trhu s finančním poradenstvím. Bývalý poslanec Úsvitu a syn zpěváka Karla Černocha v současnosti v ČASF působí stále jako výkonný ředitel, k tomu si ale přibral ještě další funkci.

Stal se totiž šéfem filmové kanceláře, kterou nechal zřídit Středočeský kraj. Bez výběrového řízení mu kraj pod vedením hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) svěřil úkol lákat do středních Čech filmaře. Agentura začala fungovat v lednu, podle serveru iRozhlas ale začal s přípravnými pracemi už v srpnu.

Kraj odůvodnil svůj výběr lakonicky. „Má kontakty jak v Česku, tak v zahraničí,“ ohodnotil Černochův přínos kolega Jermanové z rady kraje Martin Draxler (ANO), který má na starost regionální rozvoj.

„Byl jsem osloven s tím, že jsem se kolem filmu v minulosti motal a dělal jsem celkově v cestovním ruchu. Přišlo mi to jako velmi zajímavý projekt,“ řekl ke své nominaci sám Černoch.

Od filmu k turistickému guru

Zatímco původně byl v postavení ke kraji pouze jako externista, nyní už je plnohodnotným zaměstnancem. Poté, co se uvolnil post v čele Středočeské centrály cestovního ruchu po Markétě Wernerové z ČSSD, totiž vedení kraje pověřilo nově vedením centrály právě Černocha.

Poslanec Černoch po odchodu z Úsvitu nebude obhajovat mandát. Chystá ale návrat

„Měli s paní Wernerovou pracovat na filmových lokacích. Bohužel pro nás paní Wernerová dostala lepší nabídku a opustila tuto pozici. A pro nás vzhledem k tomu, že se blíží se sezona, projekty jsou už rozběhnuté, tak nejjednodušší bylo sáhnout po panu Černochovi,“ odůvodnil to pro iRozhlas Draxler.

Marek Černoch byl tedy sice jen dočasným řešením a nové výběrové řízení na post šéfa centrály se už připravuje, ale sám Černoch nevyloučil, že se do řízení přihlásí a pokusí se svůj post obhájit.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat