Ekolion, Eko-Sunrise, Limeg a Freko jsou názvy firem, které podle policie stály za tunelem do kasy Pražských služeb. Policejní dokumenty mluví mimo jiné o tom, že „existuje důvodné podezření, že je Kolinger skrytě ovládal a rozhodoval o veškerých ekonomických činnostech v těchto společnostech“. A to tak, že do nich dosadil své známé či příbuzné. Ve výsledku tak z Pražských služeb údajně vysál přes 100 milionů.
K TÉMATU: |
Jak penězovod fungoval, už server Lidovky.cz konkrétně popsal na příkladu firmy Ekolion. Od Pražských služeb firma dostala v roce 2009 zakázku, kterou za trojnásobek přeprodala. Zbohatla tak o osm milionů. (VÍCE ČTĚTE ZDE)
Jednatelka firmy a zároveň jediná akcionářka Ekolionu Kateřina Korbelíková je zároveň vedle Kolingera druhou obviněnou v případu a také jeho švagrová.
Ekolion podle rejstříku firem sídlí na Karlově náměstí, společně s dalšími desítkami firem. S oficiálně uváděným místem má však podle všeho společný jen drobným písmem napsaný název firmy u vstupu do budovy.
Společnost nelze kontaktovat ani přes její webové stránky, na kterých o sobě tvrdí, že dokáže zajistit komplexní odpadové hospodářství. Na dotaz prostřednictvím uvedeného formuláře nikdo nereagoval. Ostatně stránky už zřejmě nikdo neudržuje. Ani uváděné sídlo firmy nesouhlasí s aktuálním záznamem v obchodním rejstříku.
ČTĚTE TAKÉ: |
Z něj lze ovšem vyčíst, že se Ekolionu v minulých letech poměrně dařilo. Přestože měla pouhé dva zaměstnance, utržila v roce 2010 bez pár korun 100 milionů, o rok později 28 milionů.
Podle policie měl Kolinger ovládat i firmu Eko-Sunrise. I ta uvádí pouze dva zaměstnance, dokázala však v minulých letech utržit kolem 25 milionů. Na adrese v Malé Chuchli, kde má sídlit, ale visí cedule jiné firmy - Eco-Sun. I o ní se v médiích psalo v souvislosti s podezřele výhodnou smlouvu na svoz plastového odpadu s Pražskými službami. O jejím propojení na Kolingera ale v policejním usnesení, které mají Lidovky.cz k dispozici, není zmínka.
Také firma Limeg sídlila do roku 2010 na stejné adrese v Malé Chuchli, aktuálně má ale centrálu v Krči. Kromě dříve společné adresy sdílí s firmou Eko-Sunrise i obsazení statutátních orgánů. V představenstvu obou firem jsou uvedeni Karel Válal a David Hruška a jako člen dozorčí rady Jan Čelák. Kontakt na firmu však nelze dohledat.
Podle poslední dostupné účetní uzávěrky měla firma v roce 2011 jen jediného zaměstnance, který dokázal obstarat tržby ve výši zhruba 60 milionů korun. V předmětu podnikání firmy však není o nakládání s odpady nic uvedeno a neexistují ani webové stránky firmy, kde by své služby nabízela.
Vedle firmy Freko působí tři výše zmíněné společnosti jen jako účelově založené podniky. Vizuálně i papírově. Freko vznikla v roce 2010, sídlí v Malešicích a podle obchodního rejstříku měla v posledním vyúčtovaném roce 28 zaměstnanců. Práce s odpady ale podle webových stránek firmy nepatří k jejímu hlavnímu byznysu. Tím jsou stavební práce, převážně dopravní stavby.
Server Lidovky.cz se spojil s ředitelem společnosti Jindřichem Faktorem, který se však o propojení firmy na bývalého obchodního ředitele Tomáše Kolingera nechtěl bavit. "Nezlobte se, já nemám zájem se k tomu jakkoli vyjadřovat," řekl serveru Lidovky.cz.
Zobrazit celou fotogaleriiProhlédněte si pohodlně všechny fotografie |