Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Den vítězství na pražském Vítkově

Česko

  14:52
PRAHA - Prezident Václav Klaus společně s dalšími vysokými politickými i vojenskými představiteli připomněl 66. výročí konce druhé světové války.

Den vítězství na pražském Vítkově foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Na pražském vrchu Vítkově se spolu s ním u příležitosti Dne vítězství sešlo i několik desítek Pražanů, kteří přihlíželi vojenské přehlídce a kladení věnců k Národnímu památníku, v němž jsou uloženy ostatky neznámých českých vojáků ze zahraničních bojišť.

Den vítězství na pražském Vítkově

Slavnostním okamžikem aktu bylo propůjčení čestných názvů vojenským jednotkám. Prezident Klaus svým rozkazem nařídil propůjčit název Tobrucká 25. protiletadlové raketové brigádě velitelství společných sil.

Šestá polní nemocnice nemocniční základny velitelství sil podpory získala název Plukovníka Emila Zuckerkandla.

Den vítězství na pražském Vítkově

Spojovací prapor velitelství společných sil od dnešního dne nese jméno Kapitána Otakara Jaroše a 44. lehký motorizovaný prapor čtvrté brigády rychlého nasazení velitelství společných sil se pyšní jménem Generála Josefa Ereta.

Den vítězství na pražském Vítkově

Poté, co zazněla státní hymna, následovala minuta ticha za padlé vojáky, po níž čestná stráž vypálila tři salvy. Politici a vojáci pak položili věnce k uctění památky padlých. Nastoupené vojenské útvary posléze zahájily přehlídku, při níž pochodovali prostranstvím před památníkem na Vítkově.

Prezident Klaus se poklonil památce padlých bojovníků

Návštěvníků se v teplém a slunečném počasí na památném vrchu sešlo několik desítek. Byly mezi nimi i děti, některé s plastovými puškami. Slavnostní akt skončil zhruba po 45 minutách odchodem politiků a po nich i vojáků.

Den vítězství na pražském Vítkově

Prezident Klaus u příležitosti Dne vítězství povýší vojáky Jiřího Balouna a Vladimíra Halenku do generálské hodnosti. Oba vojáci podle Hradu výrazně přispěli k reformě ozbrojených sil.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat