9. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

OBRAZEM: Fotoreportér LN vzlétl nad středočeskou krajinu a zachytil kůrovcovou zkázu

Jako vysypané sirky vypadají z letadla pokácené stromy, které uhynuly ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jako vysypané sirky vypadají z letadla pokácené stromy, které uhynuly ve... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Vysoko v horách umí žít smrk a lýkožrout ve spokojené symbióze. Kůrovcová kalamita posledních let ale ukazuje, co se stane, když dá člověk přednost hospodářskému prospěchu z lesů nad přírodou, nasází smrk nahusto v nižších polohách a nepřidá listnaté kolegy. Klimatická změna si podala ruku se zranitelnými monolity jehličnanů a škody jdou do vysokých miliard. A to jsou jen ty vyčíslitelné penězi.

Fotoreportér LN Dan Materna vzlétl nad středočeskou krajinu, aby pořídil obraz, který z běžné lidské perspektivy nelze zahlédnout. Olysalé plochy a hromady pokácených stromů názorně ilustrují studená statistická data. Loni spořádal kůrovec 50 tisíc hektarů lesů – odhady pro letošní rok hovoří o těžko uvěřitelném desetinásobku.

Žíznivé jehličnany. Smrkové monokultury mají nižší schopnost zadržovat vodu než...
Útok na mízu. Kůrovec provrtáváním chodbiček ve smrku přeruší tok mízy – de...

Odborníci se opatrně shodují, že veškeré aktivity za zpomalení kalamity se minou účinkem, že žravý brouk projde celou zemí a zásadně změní její tvář.

Má-li záchranářské úsilí k něčemu vést, dodávají experti, je nutné poučit se při následné obnově. Nesázet tak nahusto, nekácet tak často, dbát na druhovou i věkovou různorodost stromů, regulovat stavy zvěře, aby chutné mladé listnáče nespolykala.

Vedle estetických a hospodářských dopadů má dramatický úbytek lesů dopad i na objem uhlíkových emisí. Stromy dokážou přirozeně pohltit čtyři i pět procent škodlivin, jejich absorpční kapacita bude chybět.

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...