Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
20. května 2018 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

OBRAZEM: Kunovicemi po dvouleté pauze opět prošel průvod Jízdy králů

Kunovické ženy při výrobě papírových růžiček každoročně dlouhé hodiny sedí u... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kunovické ženy při výrobě papírových růžiček každoročně dlouhé hodiny sedí u... | foto: ČTK

KUNOVICE Ulicemi Kunovic na Uherskohradišťsku v neděli po dvouleté pauze opět prošel průvod Jízdy králů. V jeho čele jel na papírovými růžemi ozdobeném koni třináctiletý král Adam Škrášek tradičně oblečený do dívčího kroje a s rozkvetlou růží v ústech. Pestrobarevnou podívanou na mladého krále a jeho početnou družinu si v Kunovicích nenechaly ujít tisíce lidí.

Na několika místech Kunovic v neděli ráno mládenci slavnostně vystrojili koně. Královská družina čítající více než dvacet urostlých mladých mužů v krojích si poté vyžádala krále Škráška u jeho rodičů a před tradičním vyvoláváním u radnice požádala starostku města Ivanu Majíčkovou (STAN) o povolení k jízdě. Družina následně vyrazila na dlouhou jízdu ulicemi Kunovic, aby shromáždila královský poklad. Městem od rána zněla lidová hudba a zpěv.

Ve Zlínském kraji je Jízda králů zapsaná na seznam světového nehmotného...
Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v zemi.

Mladík Škrášek před Jízdou králů dlouho pilně nacvičoval zpěv, verbování i samotnou jízdu na koni, aby v neděli ráno vše klaplo. „Folklor máme v krvi a máme ho rádi. Jsem ráda, že můžeme s manželem vypravit syna za krále, je to pro nás velká čest,“ uvedla matka krále Andrea Škrášková, která Jízdu králů považuje za srdeční záležitost.

Několik měsíců před nedělní Jízdou králů zahájily místní ženy výrobu tisíců papírových růžiček, kterými byly ozdobeny postroje koní. Celkem jich bylo třeba zhotovit více než 40 000. Kunovické ženy při výrobě papírových růžiček každoročně dlouhé hodiny sedí u jednoho stolu a povídají si. Když hlasitost jejich hovoru přesáhne únosnou mez, tak jedna z nich začne zpívat lidovou písničku a ostatní ženy se k ní přidají.

Jízdou králů v neděli v Kunovicích vrcholí třídenní slavnosti, jejichž součástí jsou výstavy, folklorní vystoupení nebo Formanské odpoledne s přehlídkou rozmanitých plemen koní.

Kunovická Jízda králů je na seznamu dědictví UNESCO

Kunovická Jízda králů se jezdí jednou za dva roky, obnovena byla v roce 1996. Ve Zlínském kraji se Jízda králů, která je od roku 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, koná také jednou za tři roky v Hluku a každoročně ve Vlčnově.

Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v zemi. Pochází zřejmě už z pohanských dob. Chlapci spolu soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži.

První písemná zmínka o Jízdě králů v Kunovicích je z roku 1897. Jízda králů se tam zřejmě jezdívala každoročně až do roku 1914, kdy byla tato tradice přerušena 1. světovou válkou. Po jejím skončení byly jízdy králů opět obnoveny a jezdily se pravděpodobně až do roku 1944. První poválečná jízda se konala v roce 1954.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...