21. ledna 2018 2:06, aktualizováno  18:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Požár v pražském hotelu má už čtyři oběti. ‚Hořela dvě patra. Rozhodovali jsme, koho zachránit‘

Zoufalí hosté utíkali před jedovatým kouřem na venkovní římsy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zoufalí hosté utíkali před jedovatým kouřem na venkovní římsy. | foto: HZS Praha - Milan Pacík

PRAHA Požár hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici si v sobotu večer vyžádal čtyři mrtvé a sedm zraněných, z toho tři těžce. Hasičům se však 40 lidí podařilo zachránit, záchranná služba čtyři z nich musela resuscitovat. Mezi zraněnými jsou i dva hasiči. Zásah byl ukončený až pozdě večer. Budovu převzali policejní vyšetřovatelé.

Exkluzivní rozhovor serveru Lidovky.cz s velitelem zásahu Antonínem Šustrem, který přijel k požáru mezi prvními

Sobotní požár hotelu v centru Prahy má už čtyři oběti. Dva mladí cizinci - jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka - zemřeli na místě ještě před příjezdem záchranářů.

Dvě ženy podlehly těžkým zraněním ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, řekl mluvčí nemocnice Michal Schneider. Jejich identita není známa, zjišťují ji kriminalisté ve spolupráci s cizineckou policií, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Jedna žena zemřela ještě během sobotního večera, druhá dnes ráno, upřesnil Schneider. Příčinou úmrtí je udušení kouřem.

Po celodenní práci v pětipatrové budově kriminalisté v neděli před 18:00 ukončili ohledání hotelu a budovu předali zástupci majitele. Nyní záleží podle policisté na něm, zda umožní hostům dojít si do pokojů pro osobní věci či doklady. Kriminalisté na místě zajistili stopy a budou čekat na vypracování posudků od expertů Kriminalistického ústavu a soudních znalců. Stále není jasné, proč požár vznikl. První informace hovořila o klimatizaci, vyšetřovatelé ale zkoumají všechny možnosti. Analýza stop může trvat delší dobu, řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Záchranáři v sobotu večer našli bez známek života dvě osoby, dalších pět lidí se vážně zranilo, z toho čtyři museli lékaři oživovat a do nemocnic je sanitky odvezly v kritickém stavu. Mezi zraněnými jsou Nizozemci, Turek a Francouz.

„Mezi zraněnými, kteří zůstávají v nemocnici, jsou tři občané Nizozemí, z nichž dva jsou muži ročník narození 1963 a 1935, a žena ročník 1939. Dalším zraněným je muž u Turecka ročník narození 1979 a muž z Francie 1984,“ řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Policisté po neštěstí komunikovali se zastupitelskými úřady obětí a zraněných a jejich prostřednictvím informovali rodinné příslušníky.

Vnitřek pražského hotelu Eurostars David, v němž v sobotu hořelo.

Vnitřek pražského hotelu Eurostars David, v němž v sobotu hořelo.

Vnitřek pražského hotelu Eurostars David, v němž v sobotu hořelo.

Vnitřek pražského hotelu Eurostars David, v němž v sobotu hořelo.

Jeden člověk, kterého záchranáři museli po požáru resuscitovat, zůstává hospitalizovaný ve vinohradské nemocnici. Dalšího, který se nadýchal zplodin, si nechali na pozorování v Ústřední vojenské nemocnici. Mezi lehce zraněnými byli i dva profesionální hasiči. „Ačkoliv se jednalo o požár, mezi zraněnými nebyli žádní pacienti s popáleninami, dominovaly případy, kdy se lidé nadýchali kouře... Každé z vyšetřovaných osob záchranáři změřili hladinu oxidu uhelnatého v krvi, aby vyloučili případnou otravu zplodinami hoření,“ informovala dnes mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. 

V hotelu byla ubytována více než stovka hostů, hasiči v době požáru evakuovali 34 osob, některé zachraňovali i z okenních říms pětipatrové budovy. Všechny ubytované kontaktovala během večera a noci cizinecká policie, která je bude postupně vyslýchat.

Cizinci našli náhradní ubytování ve třech jiných hotelech v hlavním městě. Na místě od rána pokračují v práci vyšetřovatelé policie i hasičů, experti Kriminalistického ústavu i soudní znalci. Zjišťují, kde a proč začalo hořet.

21.ledna 2018 v 11:16, příspěvek archivován: 21.ledna 2018 v 12:00

Požár hotelu: Řada turistů má v hotelových pokojích své osobní věci a doklady. Momentálně není možné do hotelu vstoupit a to z bezpečnostních důvodů. Více na: https://t.co/XjZ2PLQngZ https://t.co/KwaLKjf3Vz

I když hosté mají v hotelových pokojích své osobní věci i cestovní doklady, policisté je z bezpečnostních důvodů zatím nemohou do hotelu pustit. „V případě, že turisté potřebují odcestovat zpět do svých domovů, ať se o pomoc s vyřízením náhradních dokladů obrací na své zastupitelské úřady,“ dodal Daněk. Až vyšetřovatelé dokončí práci, hotel bude předán majiteli.

Hasičům byl požár nahlášen v 18:03, první jednotka byla na místě 18:06. V tu dobu už požár v pětipatrové budově zuřil naplno a někteří hoteloví hosté před jedovatým dýmem utekli na římsy a do oken. Odtamtud je hasiči zachraňovali z žebříků.

Záchrana probírala z obou ulic.

Záchrana probírala z obou ulic.

 „Celý objekt byl silně zakouřen, bylo nutné klienty hotelu evakuovat a z důvodu členitého prostoru uvnitř objektu hrozilo nebezpečí ztráty orientace. Hasiči zasahovali ve dvou bojových úsecích. Krajské operační a informační středisko na místo postupně vyslalo celkem 17 profesionálních jednotek pražských hasičů, chemickou jednotku z Petřin, jednotku Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu a 6 jednotek dobrovolných hasičů,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Ohořelé zábradlí.

Ohořelé zábradlí.

Zbylé pražské dobrovolné jednotky byly povolány k záloze na vlastních stanicích pro případ dalších událostí. Postupně byl na místě zásahu vyhlášen zvláštní stupeň poplachu - nejvyšší možný stupeň.

Objetí ve velkokapacitní sanitce Atego.
Transport jednoho ze zechráněných.

Hasiči během zásahu zachránili pomocí vyváděcích masek celkem 34 lidí vnitřkem budovy i pomocí výškové techniky. Lokalizace požáru byla vyhlášena v 21:01 hodin. Již během zásahu byli na místě vyšetřovatelé příčin požáru. Během nedělního dopoledne proběhne došetření případu, na místě budou vyšetřovací týmy hasičů a policistů.

Třem lidem přestalo bít srdce, jejich resuscitace se podařily.

Třem lidem přestalo bít srdce, jejich resuscitace se podařily.

Dva lidé zemřeli ještě před příjezdem záchranářů, devět je zraněných, z toho pět těžce. Na místě zasahovali ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch i ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský.

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch ošetřuje zraněného hasiče.

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch ošetřuje zraněného hasiče.

Zásah byl mimořádně fyzicky i psychicky náročný, řekl novinářům mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. V budově nešel proud, část lidí zůstala uvězněná v horních patrech. Mezi své podřízené přijeli i ředitelé pražských hasičů a záchranné služby, soustrast pozůstalým a poděkování záchranným složkám na místě vyjádřila primátorka Adriana Krnáčová (ANO) či starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Škoda, kterou způsobil sobotní požár v hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici, přesáhne podle odhadu hasičů 20 milionů korun.

Vyčerpaní hasiči.

Vyčerpaní hasiči.

Hotel Eurostars David podle informací přístupných na internetu nabízí ubytování v 76 pokojích a celkem 180 lůžek. Je umístěn v novorenesanční budově z roku 1884, nachází se nedaleko nábřeží a Jiráskova náměstí.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky