Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

OBRAZEM: Obří sesuvy už se blíží k zámku Jezeří

Sesuv půdy u zámku Jezeří | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sesuv půdy u zámku Jezeří | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

HORNÍ JIŘETÍN/MOST Dominanta Krušných hor čelí obrovskému sesuvu půdy. Pokud se nezastaví těžba uhlí, památka spadne, bojí se místní.

Na začátku 80. let tu vyrostla podkrušnohorská magistrála, která propojila všechna velká severočeská města. Ambiciózní projekt dnes končí za rezavou závorou a betonovými panely pod zámkem Jezeří. Po třech letech provozu autostrádu protnul obří sesuv půdy.

Několik metrů vedle ní je v uleželé trávě znát dlouhá prasklina. Mnohem čerstvější. "Zase se o pár centimetrů zvětšila," sklání se k průrvě místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt

Na konci ledna tu došlo kvůli rychlé oblevě k jednomu z největších sesuvů v historii. Jeho velikost se projevuje až v lesní "zakázané zóně". Z obří trhliny připomínající řeku čouhá jen několik ostrůvků s náletovými břízkami a přetrhané roury.

Podle odhadů se do neaktivní části hnědouhelného lomu, který nahlodává paty Krušných hor, sesunulo několik milionů kubíků zeminy. Aktuální situaci ale nelze přesně určit, s ujíždějícím svahem se zlomilo i několik sond, které průběžně informují o rychlosti sesuvu.

Sesuvy půdy zámku Jezeří

Prasklina nekončí

"Žádného člověka to neohrožuje, v tom místě už navíc několik roků netěžíme," vysvětluje situaci Gabriela Sáričková Benešová z mosteckého sídla těžební firmy Czech Coal. S tím obyvatelé Horního Jiřetína souhlasí. Pohybující se svah, který se postupně spojuje i se staršími sesuvy, už zachránit nelze.

Sesuvy půdy zámku Jezeří

I když jej chce společnost za sto milionů z fondu na rekultivace u okraje vytěženého dolu zpevnit, několik desítek metrů dlouhé a hluboké jizvy v něm zůstanou. "Jenže prasklina tu nekončí, pokračuje podél silnice až k arboretu," ukazuje Buřt na další směr nové průrvy.

A tady by už potíž vzniknout mohla. Okrasný park na skále totiž funguje jako pilíř pro svah, na němž stojí i zámek Jezeří. A Buřt se obává, že rýpadla těžící pod arboretem by mohla tento opěrný bod podkopat i z druhé strany. "Na to ale potřebujeme nezávislé geologické posudky, ne jen názory těžařů," říká místostarosta.
Vtom se vzácně shoduje i s horníky.

Sesuvy půdy zámku Jezeří

"Diskuse o stabilitě svahů a vlivu těžby by měla být vedena v rovině odborné, nikoli ve formě spekulací," stojí v tiskové zprávě společnosti Czech Coal. Státní báňská zpráva zatím poslední sesuv půdy analyzuje, k prvním zjištěním by měla dojít během několika týdnů.

"Zažalujeme je"

Vladimír Buřt se stejně jako ostatní obyvatelé Horního Jiřetína smířil s tím, že některé svahy už se do původní podoby nevrátí. "Kvůli aktuální situaci ale možná nezačne ani sezona na zámku, prasklina narušila i jedinou příjezdovou cestu," ukazuje na vysoký hrbol v asfaltu.

Sesuvy půdy zámku Jezeří

Proto se rozhodl, že Czech Coal zažaluje. Zatím chce dosáhnout předběžného opatření, kdy by soud pozastavil těžbu pod Jezeřím. Do doby, než nezávislí geologové zjistí, jestli obří žlutá rýpadla mohou zavinit i sesunutí státního zámku, který vloni přivítal 23 tisíc návštěvníků.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...