Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

OBRAZEM: Vojáci dokončují polní nemocnici pro pacienty s covidem. Podívejte se na haly plné lůžek

Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už dorazila většina z pěti stovek lůžek. Zbylá budou přivezena v pátek. Dokončena a plně funkční bude nemocnice v neděli, řekl armádní plukovník Ladislav Šlechta.

Organizačně je nemocnice součástí Nemocnice na Bulovce jako oddělení následné...
Polní nemocnice má několik částí. V jedné z nich je mimo jiné stan vyčleněný...

Do polní nemocnice budou přepraveni pacienti, kteří už podstoupili léčbu v běžné nemocnici a jejich stav nebude vážný, ale budou stále pozitivní na koronavirus a vyžadovat lékařskou péči. Organizačně je nemocnice součástí Nemocnice na Bulovce jako oddělení následné péče. Personálně ji zajišťuje armáda.

„Většinu materiálu již máme na místě a dodávky chodí zcela podle plánu. Nepochybuji, že termín (neděle v 16:00) dodržíme. Máme tu permanentně 100 vojáků, kteří budují nemocnici, takže máme i dostatečnou kapacitu lidí, kteří nemocnici budují,“ řekl Šlechta.

Nemocnice se nachází v halách letňanského výstaviště. Haly umožňují vytvořit podmínky pro chod nemocnice, kdy je mimo jiné možné je temperovat, tedy udržovat vhodnou teplotu. Do jedné z hal mohou vjíždět i nákladní automobily, které budou nemocnici zásobovat. Polní nemocnice bude aktivována postupně podle aktuální potřeby.

Polní nemocnice má několik částí. V jedné z nich je mimo jiné stan vyčleněný pro hasiče, kteří budou zabezpečovat dekontaminaci a rovněž ubytování pro personál, pro který je nyní připraveno 120 lůžek. „V případě potřeby jsme připraveni toto množství rozšířit, ale vybavíme to až v případě potřeby. Myslíme si ale, že tento počet je nyní dostatečný,“ řekl Šlechta. V bednách je tam připraven materiál a vybavení pro potřeby nemocnice jako povlečení či stojany.

Lékaři budou mít k dispozici dvě laboratoře, roentgen, tomograf nebo dekontaminační linku.

Personál tvoří převážně členové šesté a sedmé polní armádní nemocnice a další armádní zdravotníci. „V případě potřeby nás bude doplňovat personál Nemocnice na Bulovce,“ řekl Šlechta.

Od obvyklých armádních polních nemocnic se ta letňanská liší mimo jiné počtem lůžek nebo zaměřením. „Naše dvě polní nemocnice, které jsou nasazovány v zahraničí, tak jsou standardní polní nemocnice chirurgického profilu, to znamená, máme tam dva operační sály a jednotku intenzivní péče a máme poměrně omezenou kapacitu standardní lůžkové péče na 20 až 25 lůžek. Rozdíl není ve schopnostech, ale v kapacitách, což je ten poměr počtu lůžek,“ řekl Šlechta.

O výstavbě polní nemocnice bylo rozhodnuto na konci minulého týdne. Její provoz bude spuštěn v okamžiku, když dojdou kapacity v „kamenných“ nemocnicích. Podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) bude polní nemocnice v Letňanech záložní a nemusí být využita. Věří tomu, že budou stačit zvýšené kapacity kamenných nemocnic.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

L. Semančíková Mně by jen zajimalo čím tam topí 13:14 22.10.2020