Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří budovy prý Prahu zničí

Česko

  10:48
PRAHA - O mrakodrapech na Pankrácké pláni se příští týden bude jednat na Novém Zélandě. Někteří zahraniční experti vyzývají primátora Béma, aby se už na Pankráci nestavělo.

"Manhattan" na Pankráci může údajně ohrozit pražskou památkovou rezervaci UNESCO. foto: Vizualizace ECM

Mezinárodní rada památek a sídel (ICOMOS) nesouhlasí s tím, aby se z Pankrácké pláně stal pražský Pentagon. Už nyní tam stojí tři výškové domy, k nimž se mají dostavět další dva. ICOMOS se obává, že Praha tím přijde o krásu svého panoramatu. Jednu z hodnot, díky kterým je zapsána na seznam světových památek UNESCO. Šéf rady ICOMOS Michael Petzet poslal dopis primátoru Pavlu Bémovi, v němž ho žádá, aby projekt zastavil. O pankráckých mrakodrapech bude jednat Výbor pro světové dědictví UNESCO již příští týden ve městě Christchurch na Novém Zélandě.

 „Pan Petzet je velký milovník Prahy. Ale je silně znepokojen budoucností Pankráce i záměrem postavit stopadesátimetrové mrakodrapy v Holešovicích,“ řekl prezident českého komitétu ICOMOS Josef Štulc. Praha je podle něho podobně jako Florencie a Řím městem, kam mrakodrapy nepatří. Podle mnoha architektů jsou však snahy zabránit vzniku mrakodrapů v Praze jen bojem s větrnými mlýny. 

 „I vzhledem k charakteru České republiky je zjevné, že se musí stavět up, tedy nahoru, nikoliv out, do šířky. Výškové budovy v Praze dříve či později stejně vyrostou. Jinak se budeme propadat za světovým vývojem a zůstaneme architektonickou periferií,“ domnívá se architekt Roman Koucký, který se specializuje na hledání potenciálu Prahy a českých měst obecně.

Podle něj bude muset trend návratu kvalitních současných staveb do center měst pochopit i UNESCO. „Bránit nové výstavbě je hrubým nepochopením historického vývoje měst a rigidním degradujícím přístupem. Absolutní konzervace širokého území znamená jeho nezadržitelnou smrt. Pokud to UNESCO neakceptuje, hrozí mu ztráta kreditu jako prestižní organizace,“ tvrdí Koucký.

Štulc varuje před opačným nebezpečím: totiž že UNESCO Prahu zařadí na červenou listinu mezi světové dědictví v ohrožení. „Nehraje přitom roli, zda je ohrožuje chátrání nebo investiční tlaky,“ upřesnil Štulc. Dalším krokem by mohlo být vyškrtnutí Pražské památkové rezervace ze seznamu UNESCO, kam patří nejvýznamnější památky světa.

Magistrát to považuje za plané hrozby. Ředitel památkářů magistrátu Jan Kněžínek prohlásil, že jeho lidé stavbu mrakodrapů povolí. „Hrozba vyškrtnutí Prahy ze seznamu památek neexistuje. Je to nesmysl,“ míní Kněžínek. Za takovými tendencemi se prý skrývá odpor k mrakodrapům v Praze obecně.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!