Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří kolo na Smíchově? Za projektem stojí podnikatel s podivnými vazbami, zní z TI

Česko

  14:20
PRAHA - Smíchovskou strany náplavky má rozsvítit projekt s názvem Prague Wheel, někdy přezdívaný jako „ruské“ kolo v Praze. Dosud budil kontroverzní reakce hlavně kvůli umístění a velikosti atrakce, po zveřejnění informací Transparency International však pozornost směřuje spíše na údajné vazby vlastníka společnosti, která chce projekt realizovat. „Trošku mě mrzí, že se nikdo z té agentury neozval a na tyto veřejně dohledatelné informace se nezeptal,“ uvedl pro server Lidovky.cz podnikatel Jiří Havrda.

Vizualizace Prahy s obřím kolem. foto: Praha 5

Jediným vlastníkem společnosti Timsbury Capital, která chce v Praze postavit bílé šedesát metrů vysoké kolo, je Jiří Havrda. Podle organizace Transparency International (TI) jde o podnikatele, který „svými aktivitami spojuje zajímavé skupiny osob“. On sám však takové tvrzení pro server Lidovky.cz důrazně popírá.

Havrda, který má v nejbližších dnech podepsat s Prahou 5 smlouvu o výstavbě obřího kola na Smíchově, má podle nevládní organizace neobvyklé vazby. Jeho jméno je údajně napojeno na firmy či osoby, které se pohybují kolem podnikatele Romana Janouška či lidí v okolí advokátní kanceláře MSB Legal a Ivo Rittiga.

Kdo roztáčí ruské kolo? ptá se TI

„Jiří Havrda byl od založení společnosti předsedou představenstva společnosti Timsbury Capital. Navíc je od roku 2014 jediným členem správní rady společnosti Chemprah s.r.o., kterou z 99 % vlastní JUDr. Filip Chytrý. Tento pražský právník vlastní, podle analytického programu BizGuard společnosti Bisnode, 20 % ve společnosti Kardio-Port a.s., která je spojována s předraženými zakázkami pro nemocnici IKEM a spekuluje se o jejím napojení i na podnikatele Romana Janouška,“ zmiňuje zpráva s titulkem „Kdo roztáčí ruské kolo na Smíchově?“.

Havrda však takové kontakty odmítá. „Společnost Chemprah se vyvíjela naposledy aktivní činnost před 10 lety, a bylo mi líto ji likvidovat. Judr. Filipa Chytrého samozřejmě pracovně znám, jako špičkového právníka, se kterým již dlouho spolupracuji. O jeho dalších aktivitách pro jiného klienta nemám, ani nemůžu mít, žádné informace,“ komentoval záležitost.

Také advokát Chytrý potvrdil, že je Havrda jeho dlouhodobým klientem. S ohledem na mlčenlivost, kterou je vázán, však odmítl komentovat další detaily. „Nemůžu se nijak vyjadřovat k jakýmkoliv tvrzením, ať již pravdivým, či nepravdivým, která by se případně týkala mých klientů či právních služeb, které jim poskytuji,“ uvedl pro Lidovky.cz Chytrý.

K vyjádřením týkajících se jeho údajných kontaktů, napsal ve stručnosti: „Nevlastním akcie a nejsem akcionářem společnosti Kardio Port, a.s. Stejně tak mi není známo, že by tato společnost měla být předmětem šetření orgánů činných v trestním řízení, já osobně jsem v této souvislosti ze strany těchto orgánů nikdy nebyl šetřen, ani kontaktován,“ doplnil advokát.

Pátá městská část před časem vypsala záměr na využití lokality na Hořejším nábřeží, do kterého se přihlásila jediná společnost. Jde právě o Havrdovu Timsbury Capital. Ta soutěž také následně vyhrála.

Kromě společnosti Chemprah zmiňuje Transparency International ještě další údajně kontroverzní vazby. Mezi lety 2004 a 2012 byl Havrda spoluvlastníkem společnosti Kamínka s.r.o., v níž měl mít stejně velký podíl také Jiří Pergl. „Jeho aktivity jsou úzce provázány s advokátní kanceláří MSB Legal a osobami kolem Ivo Rittiga. Pergl navíc kandidoval na druhém místě v roce 2013 za politické hnutí Uzdravme naši politiku, za jehož vznikem má stát podle neoficiálních informací Tomáš Hrdlička,“ vytýká TI.

Server Lidovky.cz se snažil Pergla zastihnout na čísle uvedeném na stránkách firmy Gonura Property, kde je uvedený jako projektový manažer, telefonát však směřoval na recepci advokátní kanceláře MSB Legal. Nebyl ovšem k zastižení a k věci se zatím nevyjádřil.

Sám Havrda na věc v rozhovoru reagoval takto: „Co se týče již dlouho zaniklé společnosti Kamínka, která bylo založena v roce 2004 kvůli výstavbě půdního bytu v Holešovicích, tak při této realizaci jsem se s Ing. Perglem krátce potkal, byl mi představen jako úspěšný developer. Po ukončení tohoto jednorázového projektu byla ukončena i spolupráce s Ing. Perglem a od té doby jsem ho neviděl,“ sdělil Havrda.

Podnikatel, kterému se nápad na postavení kola po vzoru londýnského London Eye zrodil v hlavě už před lety, odmítá jakékoli pochybnosti zmiňované Transparency International. „Trošku mě mrzí, že se nikdo z té agentury neozval a na tyto veřejně dohledatelné informace se nezeptal,“ uvedl pro server Lidovky.cz s tím, že jediné společnosti, ve kterých momentálně působí, jsou Timsbury Capital a JH Consulting. Většinu podnikatelské dráhy strávil v Belgii.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat