Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kolo na Smíchově? Zničí unikátní skatepark, budeme se bránit, říká šéf sportovní asociace

„Vyhlídkové kolo vykouzlí romantiku na Smíchovské náplavce,“ slibuje městská... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Vyhlídkové kolo vykouzlí romantiku na Smíchovské náplavce,“ slibuje městská... | foto: MČ Praha 5

PRAHA Plánovaná výstavba šedesát metrů vysokého kola na smíchovské straně náplavky vyvolává emoce. Poslední, kdo se přidal na stranu kritiků, je předseda sportovní asociace CBA a dlouholetý obyvatel Prahy 5 Dan Murtinger. „Už to nebude veřejný prostor, o kterém bude rozhodovat radnice, ale vše bude v rukách soukromníka,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Vadí mu, že by měl Smíchov přijít o unikátní skatepark.

Lidovky.cz: Proč nesouhlasíte s výstavbou ruského kola?
Nejsem ani zastáncem ani odpůrcem vyhlídkového kola. Na vizualizacích vypadá celkem i pěkně, ale myslím, že takováto věc by měla být projednána v rámci celé Prahy a třeba i v referendu občanů. Náš hlavní odpor je ale kvůli jeho umístění. V médiích se mluví o dětském hřišti, které bude přesunuto. Jenže se už neuvádí, že hlavní atrakce, tedy vyhlídkové kolo, má být postaveno na současném místě multifunkčního sportoviště a skateparku Aréna. Tento sportovní areál zde je již skoro dvacet let a loni byl po několikaletých žádostech uživatelů zrekonstruován za více než šest milionů. Pod hřištěm bylo děláno nové podložení, nová umělá tráva, herní prvky, lavičky a koše. Skatepark byl nově vybetonován a osázen novými překážkami, které si uživatelé s pomocí firmy sami navrhli.

Park posuneme na atraktivnější místo, slíbil místostarosta

„Pokud dojde k výstavbě vyhlídkového kola, nebude skate aréna zrušena, ale bude posunuta na atraktivnější lokalitu. Bylo přislíbeno, že pokud k tomu dojde, budeme novou arénu připravovat ve spolupráci s asociací skateboardistů a pokud to bude rozměrově možné (vzhledem k velikosti pozemku), tak bude i větší,“ napsal serveru Lidovky.cz místostarosta Martin Slabý (ANO) den po zveřejnění rozhovoru.

Lidovky.cz: Praha 5 podle Vás ignoruje zájmy obyvatel této městské části. V čem je omezí?
Hlavním zájmem obyvatel Smíchova je zachovat sportoviště. Zachovat tento prostor veřejně přístupný, aby se měla mládež kde vyřádit. Když vynechám sportoviště, kam se stahuje mládež z blízkého okolí, pak je tu hlavním omezením soukromý vlastník. Již teď byla zrušena galerie na smíchovské náplavce a skončila letní kina. Soukromník bude rozhodovat o tom, jaké akce se zde budou konat a kdo bude mít kam přístup, komu a za jakých podmínek se pronajmou „kobky“. Už to nebude veřejný prostor, o kterém bude rozhodovat radnice, ale vše bude v rukách soukromníka. Soukromníka, kterému půjde logicky v první řadě o výdělek, což už i sám uveřejnil. Řekl, že tam chce kromě vyhlídkového kola i placené volejbalové hřiště a restauraci. Zároveň nikdo z místních netouží, aby smíchovská náplavka dopadla jako ta na druhém břehu. Myslím si, že cesta letních kin a galerií byla dobrá cesta. Přidat třeba jednu pivní zahrádku, která na Smíchově chybí a máte oživeno.

Lidovky.cz: Podle investora ale radnice nabízí alternativu za zbouraná sportoviště. Chce nabídnout jiná místa.
Například po rekonstrukci Dětského ostrova bude opět hřiště tam. Ale to je vzdáleno přes kilometr a je určeno pro jinou sociální sortu lidí. Těžko říci, jestli tam místní mládež bude docházet nebo se radši vyřádí v ulicích. O nový skatepark se snažíme už přes deset let, od doby, kdy byl kvůli tunelu Blanka zbourán skatepark Rodeo na Letné. Že by se najednou po deseti letech někde uvolnilo místo?

Skatepark na Praze 5.

Lidovky.cz: Chcete tedy říci, že plány nejsou tak úplně jasné?
V roce 2013 jsem se snažil zařídit skatepark nad výjezdem ze Strahovského tunelu nad parkem Sacre Coeur, ale marně. Stejně tak jsme se snažili i o využití Strahovského stadionu pro tyto účely, který tiše chátrá. Také neúspěšně. Ale hlavně, sportoviště Aréna plní svou úlohu tam, kde je. Chápu lukrativnost pozemků pod nimi, ale je to podobné jako by chtěli vyhlídkové kolo postavit místo sportovního areálu u Podolské vodárny. Myslím, že v nejhorším by bylo dobrým řešením postavit skatepark nový a rovnou v hale s celoročním užíváním. Otázkou je ale kde a kdo to zaplatí. Pan Havrda s námi nikdy nejednal, ani starosta Prahy 5 Radek Klíma. Žádné alternativy s námi tím pádem probírány nebyly. Jsme registrovaná sportovní asociace, která s radnicí Prahy 5 rekonstrukci sportoviště Aréna řešila tři roky. Kontakt na nás na radnici měli a věděli o nás. Přesto se nikdo nikdy neozval.

Lidovky.cz: V úterý se vám nakonec podařilo jednat na radnici o osudu místa na náplavce a případném přesunu sportovišť. Co bylo výsledkem této schůzky mezi radnicí, investorem a vámi?
Dle nového znění smlouvy o pronájmu má investor čas do 17. října 2017 pro získání všech potřebných povolení pro šedesát metrů vysoké kolo. Sportoviště má být zrušeno a pro skatepark se až poté bude hledat vhodné místo. Přesun skateparku má hradit investor. Kavárně se zruší nájemní smlouva. Je přislíbeno, že případný nový skatepark budou řešit s námi. Otázkou je, zda je to pravda a zda při případné realizaci bude vše probíhat takto.

Lidovky.cz: Proč se podle vás sportoviště nemohou posunout jinam, jak to popsal investor?
Skatepark Aréna je jediný na Smíchově a v centru Prahy celkově. Další nejbližší je až na Lužinách a pak až v Řepích. Ten smíchovský byl navržený přímo uživateli a jde o jediný skatepark v Praze vyrobený z materiálu skatesmart s dřevěným podložím. Je zde jediná veřejná minirampa v Praze s šířkou osm metrů, jediný grindbox s kopingem v Praze a jediný funbox z radiusu v Praze. Překážky jsou celkově jedinečné a nejsou jen jednotvárnou kopií stejně podobných betonových skateparků. Dalo by se říci, že multifunkční sportoviště je stejné jako kterékoliv jiné, ale opak je pravdou. Je důležité právě tím, kde je. Jedná se totiž o okrajovou část Smíchova.

Předseda sportovní asociace CBA Dan Murtinger.

Předseda sportovní asociace CBA Dan Murtinger.

Lidovky.cz: Mnoho hřišť v okolí není...
Je to místo, kde uvidíte hrát fotbal Romy s bílými či Asiaty. Nikdy jsem tu nezažil žádný násilný konflikt s mezirasovými poznámkami. Kromě dětí a mládeže sem chodí sportovat i žáci z okolní školy a celý sportovní areál je obyvateli využíván. Smíchov je malé lukrativní hřiště, kde se developeři přetrhávají v zastavování ploch. Skutečně nevím, kam by šlo sportoviště přesunout. Nebavíme se tu o pár metrech čtverečních, ale o více jak pěti tisících metrech čtverečních, které musí být rovné, musí mít udělané vypodložení a pod skateparkem musí být vybetonováno hladkým betonem.

VÍCE O KOLU NA LIDOVKY.CZ

Lidovky.cz: Jako člen vedení sportovní asociace máte hájit zájmy lidí. Jak se tedy chcete postavit radnici?
V první řadě se snažíme veřejnost informovat. Většina lidí si myslí, že vyhlídkové kolo má stát na břehu vedle smíchovské náplavky. Tam kde se dříve opravovaly lodě a kde poslední roky bylo letní kino. Jenže tento pozemek je již prodán soukromníkovi, který zde plánuje vybudovat hotel. Další si myslí, že má stát přímo na náplavce. V podstatě nikdo neví, že bude stát místo sportovního areálu Aréna, přilehlého dětského hřiště a kavárny. V další fázi přijdou petice a četné protestní akce. Bohužel není moc jiných legálních zbraní, jak se může obyvatel bez peněz od investorů bránit. Jak mediálně, tak právnicky.

Lidovky.cz: Naznačoval jste, že se vám vybraná lokalita nezdá být vhodnou pro výstavbu takového kola. Už třeba jen kvůli dopravě, která by to podle vás nemusela unést. Co dalšího vás vede k tomuto argumentu?
Investor říká, že je to mimo obytnou zástavbu a že je to v průmyslové zóně. Jenže podle plánů má být vyhlídkové kolo umístěno vzdušnou čarou od nejbližšího bytového domu zhruba 30 metrů. Takže nejenom že přijdou o veřejný prostor, o výhled na Vyšehrad z oken, ale zároveň o soukromí, jelikož z kola jim bude moci kdokoliv koukat do bytu. Dále pak světelný smog z kola. Kolo má svítit do 22. hodiny. Takže jim bude svítit do bytu a stejně tak bude svítit i do oken bytů přes Vltavu.

Anketa

Chcete, aby na Hořejším nábřeží stálo kolo Prague Wheel?

Ano 162
Neumím se rozhodnout 16
Ne 540

Lidovky.cz: Vraťme se k té dopravě ještě. Co podle vás jako občana Prahy 5 způsobí kolo za problémy?
V těchto místech se sbíhají dva pruhy aut ze Strakonické (auta do centra) a dva pruhy aut z ulice Vltavská (auta z Pražského okruhu – Strahovský tunel a Radlice). Auta zde stojí kolikrát až přes křižovatku na Knížecí, kde blokují tramvaje a ještě dále. Takže tu máme místo, kde se sbíhají čtyři pruhy aut do dvou. Zároveň tu není kde zaparkovat. A teď si představte, když se k tomu všemu přidají autobusy přivážející turisty a turisté v osobních autech hledající místo k zaparkování. Klidně to ještě přikořením sanitkou. Pak si ještě představuji skupinku turistů kráčejících podél stojících čoudících aut úplně žhavých po této zkušenosti lézt na vyhlídkové kolo.

Vizualizace: Tak by vypadalo Prague Wheel na Hořejším nábřeží.
Vizualizace: Tak by vypadalo kolo s názvem Prague Wheel na Hořejším nábřeží.

Lidovky.cz: Souhlasíte s argumentem, že Hořejší nábřeží potřebuje oživit?
Smíchov nepotřebuje podporu podnikatelů ani více turistů. Smíchov je vysoce lukrativní a jde ekonomicky stále výše. Troufnu si i říci, že je ekonomicky nejvýše z městských částí celkově. Turistů tu máme tolik, že sotva vylezu z domu, tak na ulicích češtinu málokdy slyším. Obyvatelé Smíchova naopak potřebují od změn trošku pauzu a nabrat druhý dech, jelikož těch změn tu bylo za poslední roky opravdu moc. Vždyť zrovna Anděl je místem s největší hustotou lidí v Praze. Dokonce větší než na Václavském náměstí.

Více o projektu Prague Wheel

  • Firma za pozemek bude městské části platit od ledna 2017nájemné 56 500 korun měsíčně. Všechna potřebná povolení chce získat do konce roku a kolo by pak mělo stát za 18 měsíců.
  • Investici odhaduje na 200 milionů korun.Pronájem je plánovaný do roku 2026 s možností prodloužení o deset let.
  • Firma Timsbury Capital však podle rejstříku vznikla letos v dubnu, podle městské části i jejího vlastníka jde ale o běžnou praxi, což rozporují někteří odborníci, s nimiž server Lidovky.cz mluvil.
  • Firma podle Prahy 5 splnila veškeré požadavky městské části a zaplatila požadovanou jistinu 800 000 korun. (více čtěte ZDE: Ruské kolo na Smíchově? Za 200 milionů ho postaví firma s kapitálem 12 tisíc)

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...