Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Obří pila nakonec stála 500 milionů. Kdo ji koupil?

Česko

BRNO Půl miliardy korun. Za tuto cenu koupil v dražbě zatím neznámý subjekt obří pilu Javořice skupiny CE WOOD.

Nový majitel si přeje zůstat v anonymitě. Jeho právní zástupce Petr Dítě navíc odmítl upřesnit záměry čerstvého vlastníka pily, ve které ještě na počátku minulého roku pracovalo kolem 250 lidí.

Zájemců o areál pily bylo podle ředitelky Dražební společnosti Morava Marcely Koutné více, přesný počet ale sdělit odmítla. Nový majitel musí cenu zaplatit do 30 dnů, jinak bude dražba neplatná.

Včerejší dražba je podle Koutné druhá největší v historii Česka. Žebříček největších dražeb zatím vede areál bývalé brněnské Zbrojovky, vydražený za 707 milionů korun. Výtěžek dražby použije CE WOODna uhrazení svých pohledávek. „Částka bude určena na splácení dluhů jak společnosti Javořice, tak společnosti CE WOOD. Mělo by to znamenat definitivní ukončení všech našich závazkových vztahů,“ řekl šéf podniku Ivan Doubrava.

Podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka činila výše pohledávek z obchodního styku se společností CE WOOD k 13. lednu 192,1 milionu korun. Část majetku pily má v zástavě kromě Lesů ČR také například britská společnost Tarling Financial Consulting, která zástavami kryje své pohledávky v řádech milionů eur a desítek milionů korun. Zástavou si pohledávku deset milionů korun zajistila i Česká správa sociálního zabezpečení. Areál pily se měl dražit už loni na podzim. Její scénář byl podle některých médií předem dohodnutý, areál měly získat státní Lesy České republiky, a to až za 950 milionů Kč.

Lesy vedou s firmou CE WOOD spory kvůli zakázkám na těžbu dřeva ve státních lesích. CE WOOD kvůli tomu v arbitráži požaduje po Česku asi 3,5 miliardy korun. Média upozorňovala na to, že právě kontroverzním nákupem pily chce stát spory urovnat. Lesy informace o tiché dohodě popíraly.

Lesy ČR sice podle některých informací složily dražební jistotu 50 milionů korun, včerejší dražby se ale nakonec nezúčastnily. Nepřímo to potvrdil mluvčí Boublík.

Existenci tiché dohody včera vyloučil také Doubrava. „Já si myslím, že to ta dražba jednoznačně potvrdila. Zajímavé je, že i když státní lesy složily dražební jistotu, tak do samotné dražby se nepřihlásily. To musí cosi naznačovat. Pro nás ten jejich zájem byl kontroverzní z mnoha důvodů, protože jejich zájem odhání ostatní zájemce. Každý takovýto provoz nemůže na trhu existovat proti jejich vůli, a to díky tomu, že ovládají 60 procent dřeva v zemi,“ dodal Doubrava.

Podle něj by neměl být žádný problém pilu po drobných opravách co nejdříve rozjet. Její provoz skončil v prvním čtvrtletí minulého roku, od té doby je areál zakonzervován.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!