Obří urychlovač se porouchal vloni 19. září během zkušebního provozu. Závadu supermagnetu způsobila lidská chyba - špatné zapojení vodičů. Součástí oprav, které se proti předpokladu protáhly a prodražily, je proto i zavedení nového systému kontroly a ochrany funkce spojek a stykačů, který bude permanentně a s větší citlivostí měřit elektrický odpor. Právě jeho nadměrné zvýšení stálo v pozadí loňské poruchy.
K dalším úpravám patří instalace nových pojistných ventilů na stávajících vakuových branách pro celý podzemní prstenec. Dále budou na všech diopólových magnetech instalovány pojistné ventily, které mají výrazně zmenšit škody v případě dalších závad.
Urychlovač se nachází 100 metrů pod zemí v kruhovém tunelu dlouhém 27 kilometrů. Je vybaven soustavou 9600 velkých supermagnetů, které řídí a urychlují tok částic až téměř k rychlosti světla. Má umožnit experimenty, které se přiblíží podmínkám, jaké existovaly během prvních okamžiků existence vesmíru.
Stavba trvala přes 12 let a podílelo se na ní více než 10 000 fyziků a 500 výzkumných institucí a firem z celého světa včetně České republiky. Projekt stál zhruba šest miliard švýcarských franků (asi 100 miliard Kč). Nynější opravy budou stát 26 milionů eur (asi 726 milionů Kč).