Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obřím akcím nepřálo počasí

Česko

BRNO Pořadatelé obřích brněnských akcí pod širým nebem uvažují, že opustí tradiční termín na začátku září. Důvod? Počasí, které jim snižuje tržby. Ne všichni ale takovou změnu mohou udělat.

Na dvoudenní vzdušné show CIAF na tuřanském letišti se lidé k nebi dívali s obavami nejen kvůli dechberoucím akrobatickým kreacím, ale také právě kvůli počasí. Na letišti přesto nechtějí o jiném termínu ani slyšet, i když jim déšť a vítr může snadno zhatit část produkce a tím i snížit tržby. „Podobných airshow je hodně, naše akce už má zažitý termín,“ řekl jeden z pořadatelů Jaroslav Suk. Podle něho jsou už pozvánky na jubilejní patnáctý ročník akce rozeslány - konat se bude opět v Brně 6. a 7. září 2008.

„Během dvou dnů se letos v areálu vystřídalo na třicet tisíc diváků,“ shrnul včera večer Suk. Proti loňsku je to o třetinu méně - loni totiž svítilo slunce. Další lidi letos nepřitáhla ani taková lákadla jako akrobacie francouzského Breitling Jet Teamu nebo prohlídka obřího leteckého transportéru C-17 Globemaster. Mnozí zůstali doma a sledovali show v televizním přenosu.

Hazardování s počasím už mají dost například organizátoři festivalu Semtex Culture. Akce, kterou lidé znají především jako tečku za hudební sezonou, pořadatelé zřejmě vymění za relativní jistotu hezkého a teplého počasí. „Přesunutí termínu zvažujeme už několik let. Příští rok už to zřejmě padne a festival posuneme víc do prázdnin, tedy na červenec nebo na srpen,“ uvedl včera za organizátory Radek Maliník.

Do Mariánského údolí v sobotu přes nepříznivé počasí zamířilo pět a půl tisíce fanoušků. Loni jich přišlo na osm tisíc. Narážky na počasí zněly i z pódií. „Řekli jsme si, že se k vám do Brna přijedeme na konci léta podívat. I když o létě se tu už asi mluvit nedá,“ vítal diváky třeba Dan Bárta. Začínal zpívat v tričku a během půl hodiny si s klesající teplotou navlékl svetr a čepici.

Pořadatelé si zářijové termíny drží hlavně kvůli návratu studentů z prázdnin a konci dovolených. Například vinařské slavnosti na náměstí Svobody ale závisejí i na termínu sklizně. I tam ale bylo včera kvůli počasí lidí minimálně.

Špatné počasí naproti tomu pomohlo třeba pořadatelům akcí ke Dnům evropského dědictví. Na prohlídku novogotické Berglerovy vily, známé Muzejky na nároží Moravského náměstí a Lidické ulice, přišly čtyři stovky lidí a další už museli pořadatelé odmítat. „Všichni se mohli pokochat krásou stropů a pohledem z terasy paláce na ruch Moravského náměstí,“ sdělila Sandra Dudek z Österreich Institutu Brno, který se jako uživatel části paláce na organizaci prohlídek podílel. „Moc se to tady změnilo, vzpomínám si, jak to tu bylo napříčkované, když tady byly kanceláře Restaurací a jídelen,“ svěřila se LN Jana Krátká, která tam chodila vyzvedávat stravenky pro své kolegy.

Stejně nadšení byli včera i pracovníci magistrátu, který otevřel historické prostory Nové radnice. „Museli jsme zdvojnásobit počet prohlídek, kolik přišlo lidí,“ potvrdil jejich průvodce Pavel Svoboda.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat