Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obrovský požár zničil Průmyslový palác

Požár zničil 16. října levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár zničil 16. října levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. | foto: ČTK

PRAHA Na pražském Výstavišti v Holešovicích hořelo. Oheň zasáhl levé křídlo Průmyslového paláce. Propadla se střecha a celé křídlo se zřítilo. Palác má pronajatý firma Incheba. Asistentem ředitele společnosti je Václav Kočka, jehož syn Václav byl nedávno zavražděn. Bratr zavražděného Jan potvrdil, že si zasaženou část pronajímají. FOTOGALERIE A VIDEO

Server Novinky.cz napsal, že podle rodiny byl požár založen úmyslně jako útok proti ní. Právník Josef Lžičař, který rodinu Kočkových zastupuje v případu vraždy v restauraci Monarch, ale řekl, že neví nic o tom, že by rodina chápala požár na Výstavišti jako další útok. Jan Kočka měl v zlikvidované části skladové prostory a kanceláře.

.Požár Průmyslového paláce - podívejte se
video: lidovky.cz

V pronajatých prostorách měly být sekačky, úklidové vozy a další stroje. Jan Kočka se po události údajně zhroutil. „Podivná shoda, že se požár rozšířil zrovna tam, kde všechny tyhle firemní věci byly. Nevnímáme to rovnou jako útok ale je to velmi divné. Touhle souvislostí by se někdo zabývat měl,“ řekl LN do telefonu rodinný přítel, který večer zvedal mobil Jana Kočky.Požár, který zachvátil historickou budovu Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, zničil jeho levé křídlo. Ilustrační schéma.

„Honza si šel lehnout. Vzal si prášky, je mu zle. Ani nejedeme na místo. Starý pán to zatím neví a prosím nevolejte mu. Dneska se to nesmí dozvědět. Je to divné, že se to stalo zrovna dnes,“ upozornil rodinný přítel na čtvrteční rekonstrukci vraždy Václava Kočky, jejíž se účastnil jeho otec.

Požár byl podle hasičů ohlášen v 19 hodin a 13 minut. O dvě hodiny později se zdál být pod kontrolou."Na místě zasahovalo vše, co mělo kola", řekl LN mluvčí pražských hasičů Vít Pernica. Původní informace o tom, že hoří i přilehlý park Stromovka, hasiči po 20. hodině vyvrátili. "Naštěstí hodně pršelo a park je nacucaný vodou, z dálky to tak mohlo vypadat, ale Stromovka nehořela," dodal Pernica.   V Průmyslovém paláci na holešovickém výstavišti propukl 16. října večer požár.

Z levého křídla zůstaly jen obvodové zdi, uchráněn od zkázy byl střední trakt a pravé křídlo.  Likvidaci požáru pomohlo zřejmě i to, že hustě pršelo. Podle Pernici bojovalo proti požáru na 200 hasičů, dva z nich přitom byli lehce zraněni.

Oheň dosáhl obrovských rozměrů, plameny a dým byly viditelné zdaleka. Studentka, která se odpoledne účastnila v paláci koncertu k zahájení akademického roku, řekla, že plameny zpočátku dosahovaly výše pátého až šestého patra panelového domu.

Stovky účastníků akce Gaudeamus igitur musely být evakuovány. "Necítili jsme se ohroženi, neměli jsme strach," řekla. Do boje s požárem byly nasazeny desítky hasičských aut, v areálu byli také záchranáři. Průmyslový palác ve dne.

Vyšetřovatel požárů Ondřej Šafránek sdělil, že úmyslné založení požáru zatím nelze potvrdit. Mohla to být i závada na elektroinstalaci. Zatím bych opravdu nechtěl spekulovat,“ uvedl Šafránek.Jiný velký požár na Výstavišti postihl před třemi lety Dřevěné divadlo Globe. Repliku alžbětinského divadla postavenou v roce 1999, která patřila hlavnímu městu, oheň zcela zničil. Požár nikoho nezranil. Škoda činila asi 10 milionů korun.Na pražském Výstavišti v Holešovicích hoří. Podle mluvčího hasičů Víta Pernici oheň zasáhl polovinu Průmyslového paláce.

Holešovice byly i místem jednoho z největších pražských požárů, při němž v srpnu roku 1974 shořel Veletržní palác. Škoda tehdy dosáhla 224 milionů korun. Budova se vzňala po samovznícení fermeže.

Secesní budova Výstaviště Praha je umístěna v severní části hlavního města v oblasti trojské kotliny. Navrhl ji architekt Bedřich Münzberger. Byla vybudována v roce 1891 u příležitosti Všeobecné zemské jubilejní výstavy v Praze. Historie Výstaviště odráží historický a společenský vývoj Prahy i celé České republiky. Sloužilo výstavním akcím nejrůznějšího charakteru, stalo se však i centrem zábavy, parkem kultury a oddechu.

U příležitosti Všeobecné československé výstavy v Praze 1991 bylo Výstaviště rekonstruováno, získalo tak nové výstavní pavilony, vzniklo zde několik divadelních scén a rozšířily se možnosti jeho využití. Celková rozloha areálu Výstaviště činí 36 hektarů.

Primátor Pavel Bém v České televizi řekl, že bude prosazovat, aby byl palác vybudován znovu. Připustil, že to bude znamenat stamilionové investice. Doufá však, že budova je pojištěna. Architekt Zdeněk Lukeš ČT řekl, že jde o natolik významnou památku, že nic jiného než její obnova nepřichází v úvahu. Od 23:00 o případu jedná krizový štáb pražského magistrátu.

Souvislost s kauzou rodiny Václava Kočky primátora napadla a děsí ho, řekl. Podle ČT mají vyšetřovatelé indicie, že byl požár založen úmyslně.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...