Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obrovský požár zničil Průmyslový palác

Požár zničil 16. října levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár zničil 16. října levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. | foto: ČTK

PRAHA Na pražském Výstavišti v Holešovicích hořelo. Oheň zasáhl levé křídlo Průmyslového paláce. Propadla se střecha a celé křídlo se zřítilo. Palác má pronajatý firma Incheba. Asistentem ředitele společnosti je Václav Kočka, jehož syn Václav byl nedávno zavražděn. Bratr zavražděného Jan potvrdil, že si zasaženou část pronajímají. FOTOGALERIE A VIDEO

Server Novinky.cz napsal, že podle rodiny byl požár založen úmyslně jako útok proti ní. Právník Josef Lžičař, který rodinu Kočkových zastupuje v případu vraždy v restauraci Monarch, ale řekl, že neví nic o tom, že by rodina chápala požár na Výstavišti jako další útok. Jan Kočka měl v zlikvidované části skladové prostory a kanceláře.

.Požár Průmyslového paláce - podívejte se
video: lidovky.cz

V pronajatých prostorách měly být sekačky, úklidové vozy a další stroje. Jan Kočka se po události údajně zhroutil. „Podivná shoda, že se požár rozšířil zrovna tam, kde všechny tyhle firemní věci byly. Nevnímáme to rovnou jako útok ale je to velmi divné. Touhle souvislostí by se někdo zabývat měl,“ řekl LN do telefonu rodinný přítel, který večer zvedal mobil Jana Kočky.Požár, který zachvátil historickou budovu Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, zničil jeho levé křídlo. Ilustrační schéma.

„Honza si šel lehnout. Vzal si prášky, je mu zle. Ani nejedeme na místo. Starý pán to zatím neví a prosím nevolejte mu. Dneska se to nesmí dozvědět. Je to divné, že se to stalo zrovna dnes,“ upozornil rodinný přítel na čtvrteční rekonstrukci vraždy Václava Kočky, jejíž se účastnil jeho otec.

Požár byl podle hasičů ohlášen v 19 hodin a 13 minut. O dvě hodiny později se zdál být pod kontrolou."Na místě zasahovalo vše, co mělo kola", řekl LN mluvčí pražských hasičů Vít Pernica. Původní informace o tom, že hoří i přilehlý park Stromovka, hasiči po 20. hodině vyvrátili. "Naštěstí hodně pršelo a park je nacucaný vodou, z dálky to tak mohlo vypadat, ale Stromovka nehořela," dodal Pernica.   V Průmyslovém paláci na holešovickém výstavišti propukl 16. října večer požár.

Z levého křídla zůstaly jen obvodové zdi, uchráněn od zkázy byl střední trakt a pravé křídlo.  Likvidaci požáru pomohlo zřejmě i to, že hustě pršelo. Podle Pernici bojovalo proti požáru na 200 hasičů, dva z nich přitom byli lehce zraněni.

Oheň dosáhl obrovských rozměrů, plameny a dým byly viditelné zdaleka. Studentka, která se odpoledne účastnila v paláci koncertu k zahájení akademického roku, řekla, že plameny zpočátku dosahovaly výše pátého až šestého patra panelového domu.

Stovky účastníků akce Gaudeamus igitur musely být evakuovány. "Necítili jsme se ohroženi, neměli jsme strach," řekla. Do boje s požárem byly nasazeny desítky hasičských aut, v areálu byli také záchranáři. Průmyslový palác ve dne.

Vyšetřovatel požárů Ondřej Šafránek sdělil, že úmyslné založení požáru zatím nelze potvrdit. Mohla to být i závada na elektroinstalaci. Zatím bych opravdu nechtěl spekulovat,“ uvedl Šafránek.Jiný velký požár na Výstavišti postihl před třemi lety Dřevěné divadlo Globe. Repliku alžbětinského divadla postavenou v roce 1999, která patřila hlavnímu městu, oheň zcela zničil. Požár nikoho nezranil. Škoda činila asi 10 milionů korun.Na pražském Výstavišti v Holešovicích hoří. Podle mluvčího hasičů Víta Pernici oheň zasáhl polovinu Průmyslového paláce.

Holešovice byly i místem jednoho z největších pražských požárů, při němž v srpnu roku 1974 shořel Veletržní palác. Škoda tehdy dosáhla 224 milionů korun. Budova se vzňala po samovznícení fermeže.

Secesní budova Výstaviště Praha je umístěna v severní části hlavního města v oblasti trojské kotliny. Navrhl ji architekt Bedřich Münzberger. Byla vybudována v roce 1891 u příležitosti Všeobecné zemské jubilejní výstavy v Praze. Historie Výstaviště odráží historický a společenský vývoj Prahy i celé České republiky. Sloužilo výstavním akcím nejrůznějšího charakteru, stalo se však i centrem zábavy, parkem kultury a oddechu.

U příležitosti Všeobecné československé výstavy v Praze 1991 bylo Výstaviště rekonstruováno, získalo tak nové výstavní pavilony, vzniklo zde několik divadelních scén a rozšířily se možnosti jeho využití. Celková rozloha areálu Výstaviště činí 36 hektarů.

Primátor Pavel Bém v České televizi řekl, že bude prosazovat, aby byl palác vybudován znovu. Připustil, že to bude znamenat stamilionové investice. Doufá však, že budova je pojištěna. Architekt Zdeněk Lukeš ČT řekl, že jde o natolik významnou památku, že nic jiného než její obnova nepřichází v úvahu. Od 23:00 o případu jedná krizový štáb pražského magistrátu.

Souvislost s kauzou rodiny Václava Kočky primátora napadla a děsí ho, řekl. Podle ČT mají vyšetřovatelé indicie, že byl požár založen úmyslně.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!