Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Observatoř na Sněžce se zřítila

Česko

  11:01
KARPACZ - Část polské observatoře na Sněžce se v pondělí zřítila pod tíhou sněhu. Zhroutila se terasa vrchního talíře boudy. Přístupové cesty z polské strany na nejvyšší českou horu jsou do odvolání uzavřené. Nikdo nebyl zraněn.

Zřícená observatoř na Sněžce foto: ČTK

Problémy observatoře začaly již ve čtvrtek odpoledne, kdy začaly praskat stěny budovy, která má tvar tří disků. Zkřivila se podlaha a nešly zavírat dveře vedoucí na terasu.

Pracovníci observatoře byli evakuováni, od té doby je objekt prázdný. "V pondělí se šli technici na místo podívat a zjistili další závady," řekl mluvčí polského Institutu meteorologie a vodního hospodářství, kterému observatoř patří, Lukasz Legutko.

Zřícená observatoř na Sněžce

Přes 30 let starou budovu během zimy pokryly sníh a námraza až o síle dvou metrů. Legutko upozornil, že budova už přežila horší situace. Nic podle něj nenasvědčovalo, že hrozí nějaké nebezpečí. "Příčiny zřícení části talíře zatím neznáme," řekl.

Technici nyní zjišťují, jak zabránit tomu, aby se neponičil prostřední talíř. Pozorování na Sněžce meteorologové provádějí i nadále. "Observatoř je zapojena do světového systému vysokohorských stanic a informace z ní jsou velmi důležité, využívají je jiní. Pokud bychom ztratili Sněžku, ztratili bychom příliš mnoho. Proto děláme všechno, aby pozorování pokračovala," zdůraznil Legutko.

Turisté si musí dát pozor
Jakmile stanice dostala informace o nebezpečí, odborníci odmontovali měřící systémy a přenesli je na bezpečné místo. "Můžeme přijít maximálně o antény, to znamená, že nebudeme mít informace on-line," dodal mluvčí.V dolní části objektu je restaurace, v prostřední pracovna meteorologů a v horní samotná observatoř. Restaurace je podle Legutky od čtvrtka do odvolání uzavřena.

Konstrukce disků jsou ocelové a mají připomínat létající talíře. Náklady na opravu se už nyní odhadují na miliony zlotých. Statik musí nejprve posoudit stav objektu a případná oprava začne až roztaje sníh. "Uděláme všechno proto, aby observatoř vypadala jako v době své největší slávy," ujistil Legutko.

Observatoř na Sněžce

Kvůli bezpečnosti turistů je uzavřena známá řetězová cesta na Sněžku a také takzvaná Jubilejní cesta z polské strany. Pozor si musejí dát i turisté pohybující se na Sněžce. "Z budovy by mohl vítr odtrhnout kusy plechu. Je to velké monstrum. Nemůžeme předpokládat, co se stane," řekla Drahná. Stav budovy by měl podle ní nyní posoudit statik.

Českých objektů na Sněžce, poštovny a horní stanice lanovky, se havárie nijak nedotkla. V nyní uzavřeném objektu polské observatoře je vedle stanice meteorologů také samoobslužná restaurace se sociálním zařízením.

Lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku dnes jede kvůli silnému větru jen do mezistanice na Růžové hoře. "Na Sněžce je šílené počasí. Viditelnost je minimální a vítr dosahuje 90 kilometrů v hodině," řekl náčelník lanovky Jiří Martinec.

Sněžka

Na vrcholu Sněžky ve výšce 1602 metrů nad mořem stojí kromě polské observatoře a nové moderní poštovny také rotundová kaple svatého Vavřince, dřevěný domek staré poštovny a kamenný trigonometrický obelisk. Nová poštovna slouží turistům od srpna 2008. Kromě poštovních služeb nabízí i základní občerstvení. Teplá jídla si mohou lidé koupit v bufetu horní stanice lanovky na Sněžku.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat