Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obvinění politici ČSSD z dotační kauzy pozastavili členství ve straně

Česko

  18:39
KARLOVY VARY - Krajský předseda ČSSD v Karlovarském kraji Petr Navrátil i dva členové krajského výkonného výboru strany Jakub Pánik a Miloslav Čermák od úterý přeruší své členství ve straně a vzdali se stranických funkcí. Všichni tři jsou obviněni v kauze údajně zmanipulovaných projektů ROP Severozápad.

Petr Navrátil, jinak předseda ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu, má v předsednictvu i Ústředním výkonném výboru strany poradní hlas. foto: Martin Stolař, MAFRA

Navrátil, který je zároveň starostou Chebu, si funkci na městě hodlá ponechat. Řekl to novinářům po pondělním jednání krajského výkonného výboru ČSSD.

Kromě tří dosud vysoce postavených sociálních demokratů v Karlovarském kraji byli v kauze ROP Severozápad obviněni i bývalí členové ČSSD Petr Horký, bývalý místostarosta Mariánských Lázní a Tomáš Hybner, bývalý náměstek primátora Karlových Varů.

„Na jak dlouho (přerušuji členství), bych nepředjímal, protože vyšetřováním to nemusí skončit. Pak může být soudní rozsudek, osvobozující nebo nepravomocný, ale to jsme ještě daleko. Ale situace je taková, že si přerušuji členství,“ uvedl Navrátil.

Bývalý ústecký předseda obviněný v ROP Severozápad ukončil členství v ČSSD

Navrátil byl přitom znovu zvolen krajským předsedou ČSSD teprve před dvěma týdny. Členové strany tehdy věděli, že mu teoreticky hrozí trestní stíhání. Téměř přesně před rokem u něj policisté prováděli domovní prohlídku v souvislosti s vyšetřováním možného ovlivňování projektů ROP Severozápad.

Členové krajského výkonného výboru dnes v reakci na situaci zvolili statutární místopředsedkyní ČSSD v Karlovarském kraji Markétu Wernerovou, která se současně z titulu své nové funkce ujala vedení krajské organizace. Wernerová uvedla, že všichni tři obvinění členové ČSSD přerušením svého členství dokázali, že chtějí, aby ČSSD byla akceschopnou a také čistou a sebevědomou stranou. „Krajský výkonný výbor zvolil nové místopředsedy a chceme ukázat, že ČSSD má co říct a že máme schopné lidi,“ řekla Wernerová.

Soud poslal v kauze ROP Severozápad někdejšího kmotra ODS Ježka do vazby

K tomu, aby se obvinění členové ČSSD vzdali svých veřejných a stranických funkcí, vyzval už předseda strany Bohuslav Sobotka. V Ústeckém kraji zatím zůstává členkou ČSSD Jana Vaňhová, Arno Fišera už své členství v ČSSD definitivně ukončil minulý týden. Obvinění čelí i další bývalý náměstek Vaňhové Pavel Kouda. Ten řady ČSSD opustil už v roce 2012.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Velkou část z nich tvoří hodnotitelé projektů, ale i tehdejší členové regionální rady ROP Severozápad.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat