Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obvinění je absurdní, policie sčítá jablka a hrušky, napsal Julínek

Česko

  16:37aktualizováno  18:02
PRAHA - Exministr Tomáš Julínek (ODS) se poprvé vyjádřil ke svému obvinění v kauze letecké záchranné služby. Policie ho začala stíhat v dubnu a podle jeho vlastních slov je celá věc absurdní. Policie sčítá jablka a hrušky, napsal.

Senátor Tomáš Julínek foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Julínek byl obviněn z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Činů se měl údajně dopustit jako ministr zdravotnictví při uzavření smlouvy o provozování letecké záchranné služby.

Policie sčítá jablka a hrušky

"Policejní obvinění je pro mne vážnou ranou, nikoli však takovou, abych nevstal a nebojoval za očistu jména," napsal Julínek ve svém vyjádření.

Julínek prohlášení potvrdil

Autenticitu tiskového prohlášení, které bylo rozesláno z neznámé adresy elektronické pošty, potvrdil ČTK sám Julínek v sms zprávě. Pravost prohlášení stvrdili také zaměstnanci ODS.

Zdroj: ČTK

Julínek podal proti obvinění stížnost, protože podle něj by státní provozovatelé letecké záchranné služby nebyli levnější. "Vypočtená škoda je tak sčítáním hrušek s jablky, na jehož základě vypadlo zcela nesmyslné číslo," podotkl. Podle Julínka navíc docházelo k přechodu k nestátním subjektům již od roku 1992, jelikož ze strany armády i policie byla vidět neochota k provozování letecké záchranky. Důvodem měly být platby od ministerstva, které nepokryjí veškeré náklady.

Za Julínkova vedení v roce 2008 vypsalo ministerstvo zdravotnictví tendr za téměř tři miliardy korun. Jednalo se o zajištění letecké záchranné služby. Tendr vyhrály firmy Alfa Helicopter a DSA. Policejní obvinění se zakládalo na tom, že státní jednotky jsou schopny poskytovat letecké služby mnohem levněji.

Tisková zpráva Tomáše Julínka k policejnímu obvinění

Dne 18. 4. 2013 bylo proti mně policií zahájeno trestní stíhání pro spáchání trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku, kterých jsem se měl dopustit jako ministr zdravotnictví, když jsem se souhlasem vlády připravil a uzavřel smlouvu na provozování letecké záchranné služby (LZS) v letech 2009 až 2016. Policejní obvinění je pro mne vážnou ranou, nikoli však takovou, abych nevstal a nebojoval za očistu mého jména.

19. 4. 2013 jsem spolu se svým advokátem podal proti obvinění stížnost, kterou jsme v těchto dnech doplnili o podrobné odůvodnění. Stížností napadám policejní závěry, které považuji za nesprávné a v mnoha ohledech absurdní. Obvinění je založeno na přesvědčení policejního orgánu, že státní provozovatelé LZS by tuto službu mohli poskytovat mnohem levněji, než je tomu u soukromníků, aniž by se jich vůbec zeptal, zda je to možné. Není! Vypočtená škoda je tak sčítáním hrušek s jablky, na jehož základě vypadlo zcela nesmyslné číslo. 

K postupnému převodu LZS na nestátní subjekty docházelo již od roku 1992 a v době, kdy jsem v roce 2008  vyhlašoval veřejnou soutěž na provozování LZS privátními subjekty, již byla tímto způsobem zajišťována  na 6 stanovištích z 10. V silách ministerstva obrany ani ministerstva vnitra v té době nebylo zajistit LZS ze všech deseti stanovišť. Ze „cvičných“ důvodů souhlasil každý z těchto resortů s provozováním pouze jediného stanoviště. Podle příslušných resortních předpisů by ji navíc měly provozovat pouze jako výjimečnou aktivitu v mimořádných situacích, kterou běžný zásah LZS není.

Důvodem „neochoty“ armády i policie k provozování LZS byla skutečnost, že platby, které za její poskytování dostávají od ministerstva zdravotnictví ani zdaleka nepokrývají náklady, které jim v této souvislosti vznikají. Pokryty nejsou platy, výcvik, nákup či údržba vrtulníků a řada dalších položek, jako je údržba stanovišť, náklady na odloučené posádky atp. Mnohokrát jsme narazili i na to, že skutečné náklady v rámci svých resortů příslušní odborníci ani nedokážou vyčíslit, neboť jsou skryty v různých kapitolách jejich rozpočtů.

Z těchto a celé řady dalších důvodů jsem jednoznačně přesvědčen, že jsem se žádného z uvedených trestných činů nemohl svým jednáním dopustit, neboť  jsem jednal zcela v souladu se zákonem, pravomocemi ministra i s usnesením vlády. Napadené jednání je navíc výsostně politickým rozhodnutím, za kterým si i nadále stojím. Policii podle mého názoru vůbec nepřísluší hodnotit a přezkoumávat, zda bylo správné či nikoli, neboť tak zasahuje do kompetencí vlády. Dozorující státní zástupkyni jsme proto požádali, aby bylo Usnesení o zahájení trestního stíhání ze dne 18.4.2013 zrušeno.

                                                                                     Tomáš Julínek

Autor: