Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obviněním Grygárka jsme otevřeli třetí větev kauzy Nagyová, říká žalobce

Česko

  17:30
PRAHA - Vyšetřovatelé obviněním exnáměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka otevřeli nejvýbušnější větev kauzy kolem bývalé šéfky úřadu vlády Jany Nečasové, dříve Nagyové. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz to potvrdil náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár. Kromě Grygárka ve třetí větvi kauzy figurují lobbisté Roman Janoušek, Ivo Rittig nebo expolitik ODS Tomáš Hrdlička.

Náměstek vrchního žalobce Pavel Komár (vpravoú a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. foto: ČTK

Lidovky.cz: Znamená obvinění Libora Grygárka otevření třetí "janouškovské" větve v kauze Nagyová?
Mohu potvrdit, že toto trestní stíhání patří do dosud prověřované oblasti a spadá do té takzvané třetí větve trestního řízení.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz:  Proč k němu došlo až teď?
Protože až teď jsme shromáždili patřičné podklady, abychom ke kroku mohli přistoupit. Nelze někoho obvinit a až poté shánět důkazy.

Lidovky.cz:  Jaký bude další postup v této části kauzy?
Samozřejmě dále probíhá vyhodnocování dalších podkladů, například finanční šetření je v určité fázi, ale není kompletní. V kombinaci s dalšími důkazy a shromážděnými skutečnostmi už umožňuje důvodný závěr, že došlo ke spáchání skutku konkrétní osobou. 

Lidovky.cz:  Vychází současné kroky žalobců z domovních prohlídek z počátku aféry?
I když to možná bude těžko představitelné, stále to ještě není kompletní, protože jen oblast rozšifrovávání dat je technicky složitá a opakuji, stále není kompletní. Ale ano, díky prohlídkám získáváme další informace, které si spojujeme s jinými.

Lidovky.cz:  Můžeme v oné třetí očekávat další obvinění?
O věcech, které budou, zásadně nehovoříme předem.

Lidovky.cz:  Můžete potvrdit, že v novém obvinění figuruje Roman Janoušek?
Nekomentujeme žádná jména.

Hlavní větev kauzy Nagyová

Vyšetřování kolem lobbistů Janouška a Rittiga je považováno za hlavní větev kauzy Nagyová. Na základě jejich sledování kriminalisté obvinili tři exposlance kvůli trafikám, vojenských špionů kvůli sledování manželky expremiéra Petra Nečase a samotné Jany Nečasové, tehdy Nagyové, která je do obou afér zapletená. Samotné vyšetřování samotných lobbistů zdánlivě utichlo, Grygárek je v něm prvním obviněným.

V pozici náměstka tehdejšího vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly zneužil svou pravomoc, když  nezahájil trestní řízení, přestože se prostřednictvím právní pomoci dozvěděl, že je Roman Janoušek kvůli praní špinavých peněz vyšetřován švýcarskými. Díky tomu švýcarské úřady uvolnily dříve zmrazené dvě miliardy.  

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat