Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obvinění Nagyové za daňový únik se rozrůstá. Přibyly hodinky od Chrenka

Česko

  21:18
Obvinění Jany Nečasové, dříve Nagyové, v případu daňového úniku se rozšířilo. Policie zjistila, že dvoje hodinky za 450 000 korun darovala někdejší šéfce kabinetu expremiéra Petra Nečase zdravotnická společnost Agel podnikatele Tomáše Chrenka. V aktuálním vydání to uvedl týdeník Respekt. Chrenek policii v květnu o hodinkách řekl, že šlo o „reprezentační dar“.

Jana Nagyová vypovídala u soudu jako svědkyně. foto: MAFRA - Dan Materna

Hodnota celkem 29 darů pro Nečasovou, které policisté zabavili před dvěma lety při domovních prohlídkách, se zařazením dvojích hodinek na sznam darů podle časopisu vyšplhala na 10,1 milionu korun. Škoda za nezaplacenou daň činí 736.000 korun.

Policie podle médií identifikovala již 12 jmen dárců, mezi kterými jsou ředitel ČEZ Daniel Beneš, miliardář Daniel Křetínský, exministr Tomáš Chalupa, předseda představenstva elektrické přenosové soustavy ČEPS Vladimír Tošovský, lobbista Vladimír Johanes či někdejší ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák. Mnozí ale popírají, že by Nečasové luxusní dárky, většinou značkové kabelky a šperky, kupovali.

Podívejte se na seznam dárků pro Nagyovou v naší galerii 

Některé dárce se policistům vůbec nepodařilo pojmenovat. V protokolu jsou...
Prsten za 215 tisíc Nagyová měla dostat od člena dozorčí rady Severočeských...

Policie předpokládala, že šlo o úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve státních či městských firmách nebo přístup k tehdejšímu premiérovi Nečasovi, který se později s Nagyovou oženil. Žalobci chtěli Nečasovou kvůli darům původně obvinit z korupce, neměli ale pro to dostatek důkazů.

V květnu soud Nečasovou nepravomocně zprostil obvinění ze zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky a dvojice zaměstnanců z Úřadu vlády. Spolu se svým manželem je Nečasová dále obviněna z podílu na uplácení tehdejších poslanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře. Figuruje i v kauze údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby.

Autor:

Mohlo by vás zajímat