30. března 2018 16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pelikán: Obvinění Nikulina v USA byla závažná, trestná činnost v Rusku bagatelní

Ministr spravedlnosti Robert Peliákán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Robert Peliákán | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Postup ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána (ANO) v kauze ruského hackera Jevgenije Nikulina sledovali nejvýše postavení politici jak ve Washingtonu, tak v Moskvě. Pelikán rozhodl, že Nikulina vydá k vyšetřování do USA. Nepotěšil tím nejen Rusko, ale ani Pražský hrad, který na Pelikána tlačil, aby Nikulina vydal Kremlu. V rozhovoru pro LN popisuje, proč ho nakonec přesvědčil zájem Američanů.

LN: Proč jste se rozhodl vydat Jevgenije Nikulina do USA, a nikoliv do Ruska?
Poměřoval jsme konkurenční žádosti Spojených států a Ruska. Musel jsem vzít v úvahu závažnost trestné činnosti, pro kterou je v obou případech stíhán. A zároveň jsem musel vzít v potaz míru zájmu daných zemí o pana Nikulina.

LN: Důvody uváděné USA tedy byly závažnější?
Trestná činnost, kterou Spojené státy kladou Jevgeniji Nikulinovi za vinu, se jevila jako velmi závažná. Spojené státy aktivně usilovaly o jeho dodání spravedlnosti, vydaly na něho zatykač. V Rusku šlo o velmi starou a bagatelní trestnou činnost. Rusové se ozvali až ve chvíli, kdy se dozvěděli, že je zadržený v České republice. Při poměření těchto kritérií mi celkem jasně vyšlo, že Jevgenij Nikulin má být vydán do Spojených států. Tak jsem také učinil.

LN: Říkáte, že v případě Ruska šlo spíše o bagatelní podezření. Jak si vysvětlujete ruský zájem? Šlo spíše o geopolitickou hru?
Myslím, že není vhodné, abych se pouštěl do spekulací.

LN: Konzultoval jste svůj postup s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) či prezidentem Milošem Zemanem?
Ne, rozhodnutí bylo v mé pravomoci a nebyl důvod, abych věc dále konzultoval.

LN: Přece jen ale vaše rozhodnutí může mít širší konsekvence a může se promítnout při vytváření nové vlády. Necítil jste potřebu probrat věc s předsedou vlády?
Neměl.

LN: Zajímal se o vaše kroky v posledních dnech Pražský hrad, který na vás v předchozích týdnech tlačil a usiloval o vydání Nikulina do Moskvy?
Ne, už delší dobu jsem neměl rozhovor s někým z Pražského hradu.

LN: Jak si zpětně vysvětlujete tlak Hradu, abyste vydal Nikulina jinam než do USA?
Já se tím nezabývám.

LN: Když se ohlédnete zpětně za svou dosavadní kariérou ministra spravedlnosti, byl toto nejsilnější příběh, který jste měl na starost?
Když jsem nastupoval do funkce, uvědomoval jsem si, že součástí mých pravomocí bude rozhodovat o extradicích. Netušil jsem ale, že to bude nejintenzivnější část mých pravomocí.

Vysoká bezpečnostní rizika

LN: Konzultoval jste svůj postup s Paulem Ryanem, který v týdnu navštívil Prahu?
Ne, nesetkali jsme se osobně. Viděli jsme se pouze v Poslanecké sněmovně, když měl projev. Nebyla ani příležitost se takto bavit.

LN: Nevnímal jste z jeho návštěvy, že by jejím prostřednictvím USA vyjádřila přání vydat Nikulina do Washingtonu?
Ze strany pana Ryana nic takového nezaznělo.

LN: Doprovázela Nikulinovo noční vydání a předání zástupcům amerických úřadů mimořádná opatření?
Celý extradiční proces doprovázela velmi přísná bezpečnostní opatření, bezpečnostní rizika byla vyhodnocena jako vysoká. Blíže bych to nechtěl komentovat.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz