130 let
Karel Kadlec, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství.

Karel Kadlec, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Obvinění policejní důstojníci: ve vazbě mají nulový příjem, na svobodě dostanou půlku platu

Česko
  •   11:11
PRAHA - Vazební stíhání policejních důstojníků z olomouckého ředitelství je pro ně horším trestem, než kdyby byli postaveni mimo službu. V takovém případě by totiž pobírali polovinu platu. Nyní ale Karel Kadlec a Radek Petrůj, postavy aktuální korupční kauzy, nedostávají vůbec nic.

Proč operace s názvem Vidkun? Detektivové odkazovali na zradu z vlastních řad

Oba obvinění policejní důstojníci - náměstek krajské policie Karel Kadlec a jeho podřízený, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj, i nadále zůstávají standardně ve službě. A to i přesto, že nyní sedí za mřížemi ve vazební cele. Soud je tam poslal z obavy, že by mohli ovlivňovat svědky nebo pokračovat v trestné činnosti v aktuální korupční kauze v Olomouckém kraji.

Na svobodě s půlkou platu

Postavení mimo službu není adekvátní

  • „Vzhledem k tomu, že jsou stíháni vazebně, jsou další opatření podle zákona o služebním poměru neadekvátní,“ uvedl náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube na páteční tiskové konferenci. Oznámil tehdy, že policie se k výrazným personálním změnám v souvislosti s aktuální korupční kauzou, kde figurují policejní důstojníci, nechystá. Důvod? Postavit muže mimo službu je možné až po propuštění.
  • LIDOVKY.CZ: Ve vazbě a přitom stále ve službě. Teď je trestat je moc složité, tvrdí policie

Jak říká zákona o služebním poměru „není zproštění výkonu služby sankcí, ale opatřením“. Policejní mluvou jde o zajištění řádného vyšetření případu a ochranu zájmů policie. Postavit policistu mimo službu tak lze jen v případě, že by jedno nebo druhé bylo ohroženo. „V případě, že je ve vazbě, takové ohrožení zjevně nehrozí,“ vysvětlila mluvčí Policejního prezidia Jana Macalíková.

Zbavit se policisty, který sedí ve vazbě, navíc není jednoduché. „Prozatím by to bylo komplikované i logisticky. Po dobu vazby jim nenáleží žádný příjem. Pokud budou postaveni mimo službu, pak jim náleží 50 procent,“ vysvětlila Macalíková.

Postavit Kadlece s Petrůjem mimo službu by tak v tuto chvíli bylo zbytečné. Pokud je soud propustí na svobodu, ale jejich stíhání bude pokračovat, ‚přilepší‘ si jen o polovinu platu. „Nezapomínejme, prosím, že je nutné na ně pohlížet jako na nevinné,“ zdůraznila mluvčí.

Propustit oba policejní důstojníky lze až v případě pravomocného rozsudku, který zároveň stopne veškeré výsluhy. „A také v případě, že byl propuštěn, protože porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru a následně byl pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně,“ doplnila Macalíková.

Je to zbytečné, míní Bublan

  • Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obviněné viní z toho, že policejní důstojníci vynášeli informace spřáteleným podnikatelům a společně plánovali, jakým způsobem a ve prospěch koho ovlivní některá vyšetřování.
Obžalovaní v korupční kauze na Olomoucku (zleva): podnikatel Ivan Kyselý,...

Vše odstartovala policejní razie s krycím názvem Vidkun, která se soustředila na klientelistické vazby mezi olomouckými policisty a tamní podnikatelskou sférou. Obvinění si nakonec vyslechli čtyři osoby: náměstek olomoucké policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj, podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý a hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD).

Radek Petrůj.

Také podle bývalého ministra vnitra a současného senátora Františka Bublana (ČSSD) by byla jakákoli opatření ze strany Policejního prezidia v tuto chvíli nadbytečná. „Ztrácí to smysl. Vazba je silnější právní akt než postavení mimo službu. To má smysl tehdy, že daný člověk nemůže chodit do práce a pobírá jen část platu. Tím, že je ve vazbě, je toto naplněno,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz.

Pokud by policie oba důstojníky postavila mimo službu, nemohou se podle Bublana kvůli vazbě nijak hájit, vysvětlit svou verzi či proti rozhodnutí podat rozklad. „Spíše by se to dublovalo. Jsou omezeni na svobodě a bylo by to nadbytečné,“ doplnil ještě senátor.

Rezignace a přeřazení

Šéf Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

Policejní uniformu dobrovolně opustil Milan Pospíšek, ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. I o něj se detektivové při razii zajímali a dokonce zasahovali v jeho kanceláři na prezidiu.

Jak totiž zaznamenaly policejní odposlechy, Kadlec na jedné schůzce s Kyselým uvedl, že se cifršpioni z ministerstva financí zajímají o bratra jedné z policistek z Policejního prezidia. A shodou okolností se jednalo Pospíškovu družku. Informace, které Kadlec k případu sháněl, nakonec podle všeho volal zpátky na prezidium - a to přímo Pospíškovi, informoval server Neovlivni.cz.

Kauza Langer. Za náměstkem si stojím, vzkazuje šéf protikorupční policie

O přeložení k jinému útvaru požádala další postava kauzy, náměstek protikorupční policie olomoucké expozitury Jiří Jach. „Plukovník Jach se k tomuto kroku rozhodl v zájmu uklidnění situace a zachování dobrého jména ÚOKFK, neboť jeho osoba je neustále uváděna v médiích,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Náměstek policejního prezidenta Laube zároveň nevyloučil, že budou následovat další personální změny. „Lze důvodně předpokládat, že vedení policie přijme další organizační a personální opatření,“ uzavřel a poděkoval těm, kteří vykonávají svoji službu řádně.

Operace Vidkun

Autor: hm
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás