Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
7. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Losovačky: Salačová od Ratha cinkla podle policie stavby za 30 milionů

Karlovarská losovačka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlovarská losovačka | foto: Reprofoto

PRAHA Prvotní informace o novém obvinění aktérky kauzy Rath Ivany Salačové dostává konkrétní obrysy. Stavební podnikatelka je v aféře zmanipulovaných losovaček stíhaná kvůli rekonstrukci kulturního domu ve středočeské obci Cítov a také kvůli dostavbě kanalizace ve vesnici Jimlín, zjistily Lidovky.cz.

"Úplně všechno dělali nové. Zůstaly jen obvodové stěny," popisuje starostka Cítova Marie Kulhánková Havelková rozsah stavebních prací, které v obci odvedla Salačové firma FISA. Samotná starostka už na policii vypovídala, avšak je přesvědčená, že cena přestavby přemrštěná nebyla. "Nic předraženého nestavěli. Myslíme si, že byl špatný znalecký posudek, který si nechala udělat policie," uvedla starostka.

Nedorozumění, míní obec

Veřejnou soutěž na 'revitalizaci společenského zařízení obce' vypsal Cítov v létě 2011. "Na výběrové řízení jsme si najali firmu," připustila starostka obce. Kterou konkrétně a proč právě ji, ale nechtěla s ohledem na probíhající vyšetřování uvést. Ve veřejně dostupných listinách lze však dohledat, že losování měla na starosti firma Tercier podnikatele Tomáše Krause.

Jak jednání Salačové kvalifikovali policisté

  • Sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě

  • Poškozování finančních zájmů Evropské unie

  • Dotační podvod
     
    Role Salačové v kauze losovaček může ovlivnit i kauzu Davida Ratha, neboť slánská podnikatelka usiluje o status spolupracující obviněné, což by jí davalo šanci na nižší trest. Jenže: její svědectví - navíc neúplné - teď mohou Rathovi advokáti snadno označit jako nevěrohodné, když se současně podílela na další velké dotační manipulaci.

    ČTĚTE VÍCE: Budou chtít Salačovou znevěrohodnit. Ale je to laciné, míní žalobce Jirát

A podle dřívějších zjištění serveru Lidovky.cz je právě tato firma jedním z hlavních pojítek korupční kauzy, v níž je od prosince obviněno 15 lidí. Všichni za zmanipulované veřejné zakázky. 

Podle starostky Cítova však výběrové řízení proběhlo korektně. "Komise, která vybírala zhotovitele, postupovala podle zákona," míní Kulhánková Havelková. Jak však Lidovky.cz zjistily od zdroje obeznámeného s vyšetřováním, policie má podezření, že zakázka byla nadhodnocena o šest milionů korun.

To je podle starostky vzhledem k velikosti budovy a rozsahu prací nesmysl. "Každá obec šetří každou korunu, takže tomu snad ani nemůžete věřit, že ze 17milionové akce s DPH, tedy ze 14milionové akce, může být šest milionů předražených," reagovala starostka.

"My si za tím, co jsme zaplatili jako obec, stojíme. Kraj všechno papírově zkontroloval. Měli jsme tam i svůj dozor. Myslím si, že je to nějaké nedorozumění, že došlo k předražení," dodala Kulhánková Havelková. Jenže už v zadávací dokumentaci se počítalo, že výsledná cena bude 11 milionů korun.

Kulturní dům v obci Cítov u Mělníka, který opravovala stavební firma Ivany Salačové.

Kulturní dům v obci Cítov u Mělníka, který opravovala stavební firma Ivany Salačové.

A co víc: další podezřelou okolností jsou firmy, které se do tendru přihlásily. O zakázku - alespoň podle papírů - se ucházely firmy Pohl a Konstruktiva Branko. Ano, jsou to ty samé společnosti, které figurují v kauze exhejtmana Davida Ratha a jejich manažeři si už za uplácení vyslechli obvinění. V případu losovaček je nicméně stíhán pouze majitel firmy Pohl.

Podpis smlouvy zabrzdila policie

V druhé obci Jimlín se Salačové FISA k samotné práci nedostala. Zakázku na dostavbu kanalizace za odhadovanou cenu 16,5 milionu obec ukončila dříve, než dělníci kopli do země. Důvod? O výběr zhotovitele se začala zajímat policie.

"Protože bylo zahájeno vyšetřování kvůli podezření z manipulace se zakázkou, tak jsme to radši zrušili. Už jsme byli před podpisem smlouvy," uvedla pro Lidovky.cz starostka obce Jana Mikovcová. O tom, že by výběrové řízení mohlo být cinknuté, prý neměla vůbec ponětí.

Policii se přiznal

A opravdu: na seznamu obviněných v kauze losovaček jsou podle informací serveru Lidovky.cz pouze administrátoři zakázek a podnikatelé. Stíhání se vyhnuli jak starostové, tak úředníci, kteří peníze na zakázky přidělovali. Policisté zjevně doposud nenašli žádné důkazy o tom, že by se na manipulacích přímo podíleli.

K TÉMATU:

Server Lidovky.cz už v úterý odtajnil další jméno ze seznamu obviněných. Je jím aktér proslulé karlovarské losovačky Jiří Pilský, který nyní v kauze vystupuje jako spolupracující obviněný. Rozhodl se totiž s detektivy spolupracovat a popsal jim, jak celý podvodný mechanismus fungoval.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.