Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obvinění Semelové se odkládá. Zpochybnění vraždy Horákové posoudí znalec

Prvomájové setkání zahájila projevem z pódia komunistická poslankyně Marta... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prvomájové setkání zahájila projevem z pódia komunistická poslankyně Marta... | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Případné obvinění komunistické poslankyně Marty Semelové se odkládá minimálně na pár týdnů. Závěr dohledové prověrky krajského státního zastupitelství totiž zní, že je třeba nejprve požádat o názor znalce. Jeho úkolem bude posoudit sporné výroky například o justiční vraždě Milady Horákové.

Žádost o vydání poslankyně Semelové k trestnímu stíhání zatím není akutální. "Závěr je takový, že je třeba ve věci nejprve vyžádat znalecký posudek," řekl v úterý serveru Lidovky.cz brněnský státní zástupce Jan Petrásek. 

Přestože už dříve uvedl, že podle něj není posudek třeba, doporučení nadřízeného krajského zastupitelství respektuje a v nejbližších dnech se obrátí na znalce. Krajští žalobci podle Petráska ve stanovisku zachází do právních podrobností. Řeší například i návaznost současné komunistické strany na KSČ. "Je to obšírný rozbor," shrnul obsah dokumentu.

ČTĚTE TAKÉ:

Kterého znalce osloví, se zatím nerozhodl. "Mám to v rukou krátce. Nad tím se budu muset teprve zamyslet, protože zatím jsem znalce v této oblasti nepřibíral," uvedl státní zástupce. Prozatím ho napadl pouze odborník na extremismus Miroslav Mareš. "Rozebíral jak levicový, tak pravicový extremismus. Ale myslím, že už znalce nedělá. Takže se budu muset podívat do seznamu," dodal Petrásek.

Reálná je i spolupráce s Historickým ústavem Akademie věd. "Tato myšlenka taky není - s ohledem na výjimečnost této kauzy - úplně od věci," doplnil.

Několik týdnů. Minimálně

Jak ale na dotaz serveru Lidovky.cz připustil, čekání na podobný posudek není otázka dvou týdnů. "Určitě to nebude, jako když potřebujete nacenit auto, kdy znalci dáváte lhůtu třeba 14 dnů. V tomto případě to bude se znalcem třeba nejprve probrat, aby mu člověk nestanoval lhůtu, která je z jeho pohledu nesmyslná," uvedl. "Je to otázka několika týdnů. Minimálně," odhadl časově další vývoj.

Obvinění se zatím vyhýbá

Není to poprvé, kdy je Marta Semelová (KSČM) kvůli svým výrokům prošetřovaná. Trestní oznámení na ni mířila i dříve, například za slova, která pronesla u hrobu Klementa Gottwalda v únoru 2012, kde vychvalovala totalitní režim. Pražské státní zastupiteství však trestní oznámení vyhodnotilo tak, že se poslankyně žádného přečinu ani zločinu nedopustila.

Popírání komunistických zločinů se Semelová dopouští v podstatě pravidelně. A to i na půdě Poslanecké sněmovny. Kritiku poslanců si vysložila také při projednávání zákona o uznání protikomunistického odboje - podle Semelové by šlo o legalizaci terorismu.

Hned dně trestní oznámení na Martu Semelovou přišla po jejím vystoupení v pořadu Hyde Park v ČT 24 v únoru letošního roku. Mluvila o ruské invazi v roce 1968, která podle ní nebyla v žádném případě okupací, nýbrž internacionální pomocí, nebo také o procesu s političkou Miladou Horákovou, kdy zapochybovala, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném procesu bylo vynucené. (Podrobněji viz box níže)

Podle Petráska se mohla dopustit podpory hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, za což by jí hrozilo až deset let vězení. Semelová už dříve odmítla věc komentovat. U výslechu na policii uvedla, že si za svými výroky stojí. Na podrobné otázky však odmítla odpovídat.

"Nelze zpochybnit, že se skutek stal. Nyní je ale otázkou, zda je to trestný čin, či nikoliv. Nejde tedy ani tak o trest jako o výrok soudu, zda je takové jednání protizákonné," řekl už dříve Petrásek.

Výroky Marty Semelové v Hyde Parku

O STB:
"Spolupracovník STB pro mě není známka, že by to byl někdo neslušný."

O bezpečnostních složkách:
"Každá země má bezpečnostní složky. Pokud byli lidé, kteří chránili ekonomiku této země, tak si myslím, že byli v plném právu."

O vnímání minulosti:
"Každou událost je třeba vnímat tehdejším pohledem, tehdejší situací. Je třeba zohlednit historickou souvislost."

O počtu obětí režimu:
"Když sleduju, kdo všechno byl údajně obětí režimu, tak to je pomalu víc lidí, než má tato země obyvatel. Ta čísla jsou značně nadsazená."

O politických vězních:
"Za politického vězně se považují i lidé, kteří jimi nebyli. Měli za sebou jen obyčejnou kriminální činnost. Někdo mohl být vězněn z politických důvodů, ale není jich tolik, o kolika se mluví."

O Miladě Horákové:
"Dost pochybuju o tom, že to byla vynucená přiznání. V každém případě je to smutná záležitost. Nemáme z ní nikdo radost."

O ruské invazi:
"Já bych to v žádném případě nenazvala okupací. Nazvala bych to internacionální pomocí, která nám ovšem do budoucna udělala mnohé problémy."

O Vasilu Bilakovi:
"Byl to významný politik Československa. Pro mě to byla pozitivní postava."

O kondolenci k úmrtí Kim Čong-ila:
"Nevidím nic špatného na zaslání kondolence do KLDR. Je to akt slušnosti."

O rozdílu mezi KLDR a Jižní Koreou:
"Já jsem tam nebyla a nemohu to posoudit. Myslím si ale, že v obou státech jsou problémy. Nakonec i v té jižní části jsou velké problémy, také kolem hladu."

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...